1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çin’in doğu Türkistan zulmünü protesto ediyoruz
Çin’in doğu Türkistan zulmünü protesto ediyoruz

Çin’in doğu Türkistan zulmünü protesto ediyoruz

Rıvan Hoca Vakfı Doğu Türkistan'da yüzlerce Müslüman Uygur Türk’ünü katleden, binlercesini de yaralayan Çin’i protesto etti.

A+A-

Rıdvan Hoca Vakfı Tarafından yapılan açıklamada saldırıların bir an önce sonlandırılması, Çin yönetiminin bölgedeki insanlık dışı uygulamalarına ve işgaline son verilmesi istendi.

İşte protestoda yapılan o açıklama; "Çin 1949'dan bu zamana kontrolü altında bulundurduğu Doğu Türkistan'da Müslümanlara her türlü baskı ve zulmü uygulamaktadır. Çin kontrolü altında bulunan ve Türkiye'nin iki buçuk katı büyüklükte yüzölçümüne sahip olan Doğu Türkistan'da en son alınan haberlere göre Müslümanların durumu içler acısıdır.

Çin yönetiminin küresel bir güç oluşu ve boşluk bırakmayan bir diplomasi yürütmesi Doğu Türkistan'la ilgili sağlıklı bilgi akışını ve oradaki Müslümanlarla iletişimin önünü kesmektedir.

Hangi renkten, dilden ve inançtan olursa olsun bir topluluğun temel haklardan mahrum bırakılarak sistematik baskılarla asimile edilmeye çalışılması kesinlikle kabul edilemez.

Doğu Türkistan'da yaşayan kardeşlerimiz birçok temel haktan mahrum bırakılmakta, ibadetlerini yapmak isteyen Müslümanlar büyük bir baskıya maruz kalmakta, inanç ve düşünce özgürlüklerinin kısıtlanmakta, toplama kamplarında tecrit edilmiş bir yaşama zorlanmaktadır.

Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldıklarına dair haberler canımızı yakmaktadır.

Vicdanı olan herkesi dünyanın neresinde olursa olsun Doğu Türkistan’da yapılan zulümlere tepki vermeye çağırıyoruz. Doğu Türkistan vicdanı olan herkesin davasıdır. İnsanlık vicdanını kanatan emperyalizmdir. Kapitalist emperyalizme karşı olduğumuz gibi sosyalist emperyalizme de karşıyız.

Buradan Çin’e de sesleniyoruz: Allah’ın nurunu söndüremeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın, hangi yasağı koyarsanız koyun Allah’ın dini, Allah’ın dinini savunanların, O’nun dinini hakim kılmak için mücadele edenlerin omuzlarında yükselecektir.

Müslümanlar artık ayağa kalkacak, Emperyalistler Müslüman gençliği ve İslam’ı engelleyemeyecekler. İslam’dan başka insanlığa çözüm sunacak söz söyleyecek başka ne bir inanç kaldı, ne de bir ideoloji’

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan haklı talepleri doğrultusunda Çin'e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır

Geçmişte de günümüzde de Müslümanların dünyanın pek çok coğrafyasın da benzeri saldırılar yaşamış ancak buna boyun eğmemiştir.

Adalet ve Özgürlüğü şiar edinmiş, İnsanlık vicdanının nöbetini tutan Anadolu Öğrenci Birliği ve Rıdvan Hoca Vakfı olarak emperyalizmle olan mücadele bayrağını her zaman yükseltmeye devam edeceğiz"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.