1. Haberler

  2. Gündem

  3. CHP KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ DURDU ÖZBOLAT: MARAŞ KATLİAMI'NIN ÜZERİNE ÖRTÜLEN 34 YILLIK ÖRTÜ KALDIRILMALIDIR
CHP KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ DURDU ÖZBOLAT: MARAŞ KATLİAMI'NIN ÜZERİNE ÖRTÜLEN 34 YILLIK ÖRTÜ KALDIRILMALIDIR

CHP KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ DURDU ÖZBOLAT: MARAŞ KATLİAMI'NIN ÜZERİNE ÖRTÜLEN 34 YILLIK ÖRTÜ KALDIRILMALIDIR

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat; CHP milletvekilleri Kamer Genç, Mustafa Moroğlu, Hüseyin Aygün ve Alevi kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte TBMM’de yaptığı ortak basın açıklamasında, Maraş Katliamının üzerinden 34 yıl geçtiğini ve hala

A+A-
               6 gün süren olaylar sonucunda resmi rakamlara göre 100'ün üzerinde ölü, 200'ün üzerinde yaralının olduğunu ifade eden Özbolat, gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğunu, yüzlerle ifade edildiğini belirtti.  Özbolat, 'Sinemaya atılan provokasyon amaçlı bombayla başlatılan ve iki öğretmenimizin öldürülmesiyle devam eden olayların içinde CIA, MİT ve kontrgerilla unsurlarının olduğu bilinmektedir. Sis perdesi aralanmayan, halen derin ilişkileri araştırılmayan, asıl faillerinin bir türlü yargının önüne getirilmediği bir katliam. Maraş katliamı, insanlık tarihinde çok az görülen, insanlık dışı bir olay” dedi.

34 yıl geçmesine rağmen acısı dinmeyen, yarası sarılmayan katliamla ilgili Meclis araştırma önergelerinin dahi cevapsız bırakıldığını söyleyen Öbolat, “Bunun nedeni, o dönemin emniyet mensubu olup, karanlık ilişkilerde olanların bugün siyasette aktif halde olmaları mı diye düşünüyorum” diye konuştu.

Devletin Madımak, Malatya, Kahramanmaraş, Çorum, Sivas ve faili meçhul cinayetlerde olduğu gibi sis perdesini aralamayıp, tarihin sayfasında kaybolmasını istediğini dile getiren Özbolat, “Maraş’ta yapılan katliamı yaşamımız boyunca unutmayacağız, unutturmayacağız. Faillerin ortaya çıkması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, aradan 34 yıl geçmesine rağmen 'halen yaralı' olduklarını ifade ederek, kaybettikleri kişileri anmalarına dahi izin verilmediğini dile getirdi. Katliamın faili olan ırkçı, dinci zihniyetin Maraş’ın karanlıkta kalması için hala çaba gösterdiğini ifade ettikten sonra, “MİT’in, kontrgerillanın üstlendiği rolün gizlendiğini ve şimdi siyasetin içinde olan dönemin emniyet mensuplarının korunduğunu” söyledi.   

Daha sonra söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük, Alevilerin demokratik hak ve özgürlükleri için mücadele verdiklerini belirterek, laik-demokratik bir Türkiye için ülkenin tüm demokrasi güçlerini ortak hareket etmeye çağırdılar.  Meclis çatısı altında Alevi toplumunun iradesiyle seçilen milletvekillerinin de bulunduğunu dile getiren konuşmacılar, “Siz sadece Hanefilerin, belirli bir mezhebin hükümeti, Meclis Başkanı mısınız? Gazetelere yansıdı, İran istihbaratı Türkiye’de yeni bir bölünme senaryosu uygulandığını ve bunun bir Alevi katliamı ile başlatılacağını söylüyor” dedikten sonra, “birlik olalım, bu senaryolara hep beraber karşı koyalım” çağrısı yaptılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.