1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu bayram esnafın çıkışı olsun
Bu bayram esnafın çıkışı olsun

Bu bayram esnafın çıkışı olsun

Bakkallar Bayiler ve Şekerciler Odası Başkanı Şeref Özsoy gazetemize yaptığı açıklamada özellikle bayram haftasına yerel esnafa sahip çıkılması adına önemli mesajlar aktardı. Özsoy, Kurban Bayramı’nın esnafa can suyu olmasını istedi.

A+A-

Ulusal marketler zincirlerinin Kahramanmaraş’a faydası olmadığını belirten Özsoy; “Ürünler Kahramanmaraş’ta üretilmiyor, Kahramanmaraş’tan alınmıyor, ama Kahramanmaraş’a satılıyor. Dolayısıyla para akışı sürekli dışarı sağlanıyor. Burada en büyük görev Kahramanmaraş halkına düşüyor. Bu anlamda milliyetçi olmamız lazım. Aynı zamanda esnaflarımıza da çok iş düşüyor. Bir müşteriye karşı nasıl davranılması gerektiği konusunda esnaflarımızın dikkatli olması lazım. Fiyat olarak çok bir farkta yok. Küçük esnaf her türlü yardımınıza koşar, ama ulusal marketlerden hiçbir konuda yardım alamazsınız. Son zamanlarda çıkan poşet yasası yüzünden vatandaşlarımızın cebi yanmaya devam ediyor. Ulusal marketlerden alışveriş yapıp, poşetini yerel esnafımızdan isteyenler var. bu konularda hem esnafımızı hem de vatandaşımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Ulusal marketlerde veresiye yazdıramazsınız. Hiçbir türlü pazarlık yapma şansınız da yok. Kahramanmaraş’ta yerel esnafa biraz daha fazla sahip çıkılması gerekiyor” dedi.

ULUSAL MARKETLERİN EN BÜYÜK RAKİBİ KÜÇÜK ESNAFLAR

Ulusal marketlerin en büyük rakiplerinin küçük esnaflar olduğunu vurgulayan Özsoy, küçük esnaf olmadığı zaman fiyat rekabeti de olmayacağını söyledi. Özsoy; “Ulusal marketlerin en büyük rakibi küçük esnaflardır. Eğer küçük esnaflar olmasa fiyatlarda rekabet olmaz ve ulusal marketler daha pahalıya ürün satarlar. Bütün bunlar göz önünde bulundurulmalı. Bütün Kahramanmaraş olarak birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım. Biz ne konuda olursa olsun ayakta kalıyorsa bu küçük esnaflarımız sayesindedir. Bizim esnafımız ahilik kültürü ile yetişen insanlardır. Esnaflar ile vatandaşlar birlik içerisinde olursa, dünyada hiç kimse bize karşı söz sahibi olamaz” ifadelerini kullandı.

BU BAYRAM ÇIKIŞ OLSUN

Kurban Bayramının esnaf için bir çıkış olmasını isteyen Özsoy, vatandaşlara şöyle çağrıda bulundu; “Kurban bayramımız çıkış olsun. Ekonomi anlamında esnafımızın zor günler geçirdiği şu zamanlarda yerel esnaflarımız tercih edelim. Önümüzdeki hafta bayram, bu bizim bayramımız. Herkes alışverişinde yerel esnafımızı tercih etse, esnafın zor gününde destek çıkmış oluruz. Bayram bereket demektir. Şu günlerde esnafımıza can suyu olalım. Esnaflarımız devletimizden sicil affı istiyor. Yerel esnafın canlanması isteniyorsa sicil affı bir an önce gelmeli. Çok küçük paralar yüzüne esnaflarımızın sicili bozuldu. Borç 3 gün gecikti diye sicili bozulan esnafımız var. Bu esnaflarımızın elinden tutulması gerekiyor. Faizler ne kadar düşerse düşsün, kredi kullanamayan esnaflarımız var”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.