1. Haberler

  2. Gündem

  3. BERTİZ KISA ŞALVAR GÜREŞLERİNE DAVET
BERTİZ KISA ŞALVAR GÜREŞLERİNE DAVET

BERTİZ KISA ŞALVAR GÜREŞLERİNE DAVET

* Bertiz kısa şalvar karakucak güreşleri 15.09.2013 Pazar günü bertiz boyalı köyünde yapılacak.

A+A-

 

 

*Tertip komitesi üyesi Mustafa Timurbanga yapmış olduğu açıklamada “Ata sporumuz olan ve peygamber efendimiz tarafından da öğrenilmesi ve yapılması teşvik edilen güreşlerin toplum tarafından unutulmaması adına bertiz güreşleri önem arz etmektedir” dedi. Zira peygamber efendimizde güreş tutardı, hatta Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in dedelerinin huzurunda güreştikleri kaydedilir. Rivayette belirtildiğine göre Hz. Peygamber Hasan tarafını tutar, sebebi sorulunca: “ Cebrail Hüseyin’e yardım etmektedir, bende Hasan’a yardım etmeyi seviyorum.”cevabını verir.

*Timurbanga “spor her toplumun vazgeçilmezi olmalıdır, güreş ise bizim ata sporumuz ve vazgeçilmezimizdir.  Koca Yusufların, Kel aliçoların, Adalı Halillerin, Kurtdereli Mehmet pehlivanların Cumhuriyet tarihimizde güreşen Gazanfer bilge, Yaşar Doğu, Recep Gürbüz gibi pehlivanların yanında, şehrimizde ise pehlivan Mustafa, Simitçi Süleyman(Tepebaşılı), Mehmet Esenceli, Ahmet Ak, Şeref Eroğlu, Harun Doğan, Metin Kaplan gibi pehlivanların uluslar arası arenada bizleri temsil etmelerinin yanında özellikle güç, kuvvet ve cesaretiyle kendini ispatlamış bertiz halkının yıllardır her türlü imkânsızlığa rağmen düğün ve dernekleri de fırsat bilerek güreş tutması fevkalade sevindiricidir.

*Bertiz bölge insanının bu spora meyli aslında “bu bölgede bir spor lisesini hak ettiğini göstermektedir. Bu imkan bertiz bölgesinin gençlerine sunulması durumunda hepimizin göğsünü kabartacak, uluslar arası arenada gurur kaynağımız olacak gençlerin yetişeceğine inanıyorum ” dedi.

*Sponsorluklarını burç inşaat, Fatih Taşımacılık, Asya Lojistik, Arı Petrol, Fırat Güneş Enerjisinin yaptığı,  Bertiz Kısa şalvar güreşleri 15.09.2013 Pazar günü Boyalı Köyü güreş sahasında yapılacaktır. Tüm Kahramanmaraş halkımız davetlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.