1. Haberler

  2. Gündem

  3. Başkan Mahçiçek’ten yolsuzluk iddialarına yanıt
Başkan Mahçiçek’ten yolsuzluk iddialarına yanıt

Başkan Mahçiçek’ten yolsuzluk iddialarına yanıt

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına karşı açıklamalarda bulundu.

A+A-

Muhteşem bir belediye Binası yapıyoruz diye sözlerine başlayan Başkan Mahçiçek, yolsuzluk iddialarına karşı da “her şey açık, EKAP’tan bakabilirsiniz” dedi.

İŞTE BAŞKAN MAHÇİÇEK’İN O AÇIKLAMALARI;

“Muhteşem bir belediye binası yapıyoruz. Mimarisi ile büyüklüğüyle yapacağı hizmetlerle Kahramanmaraş’a 50 sene katacak bir bina yapıyoruz ve bitmek üzere, 2016’nın 1. Ayında ihaleye çıktık bir firma ihaleyi aldı. İsimlerden bahsetmeyelim, ama bir başka firma o ihaleye itiraz etti. İtirazı biz reddettik mevzuata uygun değil diye reddettik. Biz reddettikten sonra başka bir itiraz edilecek kurum daha vardı oraya gidildi. Neresi orası Kamu İhale Kurulu yani belediye devreden çıktı. Kamu ihale kuruluna itiraz edildi. Kamu ihale kuruluda o itirazı reddetti. Sonra o arkadaşlar tabi artık itirazın merceği Ankara olduğu için mahkemelerde de yetki Ankara mahkemelerindeydi.”

“ANKARA’DA İDARİ MAHKEMESİNE DAVA AÇILDI”

“Ankara’da idari mahkemesine dava açıldı. 2 3 ay gibi kısa sürede mahkeme bizim yaptığımız ihaleyi uygun görmedi. Mahkeme kararı bize geldi, yapacağımız o mahkeme kararını uygulamaktı. Mevcut yapan firmayı tasfiye ettik. İtiraz eden ve davayı kazanan firmayı davet ettik. Ama kamu ihale kurumu tabiki süreci takip ettirdi. Kamu ihale kurulu Danıştay’a başvurdu. Ama biz bu ara o arkadaşlara işi verdik devam ediyorlardı. O sırada bir takım sıkıntılar oldu, işçilerin ücretleri falan ödenmedi, bu durum bizi ilgilendirmiyor. Takriben 6 7 ay sonra Danıştay bir karar verdi. Biz bu mahkeme kararını uyguladık ama sonra Danıştay böyle bir karar verdi. Kamu ihale kurulunu haklı gördü. Ankara idare mahkemesinin verdiği kararı iptal etti. Bizim kararımız geçerli dedi. Şimdi yapılacak iş, mevcut arkadaşı tasfiye edecektik. Mevcut arkadaşı tasfiye ettik ve ihaleyi ilk alan firmayı aradık çağırdık ve gel işi yap dedik. E tabi aradan da 1 yıl gibi bir süre geçti ve o firma ben o fiyata yapamam dedi. Neden diye sorduk… Fiyatların değiştiğini belirtip yapmadı. Bakın Allah şahit başkan yardımcılarımız da vardı 3 4 defa o müteahhit firmaya gittik ve devam edin bu inşaata dedik. Onlar devam etmek istemediler. Başka çaremiz olmadığı için yeniden ihaleye çıktık. 6 tane firma katıldı ihaleye, 6 tane firmadan 42 milyon civarında kaba olarak en az fiyat biçen firmaya verdik.”

“HERŞEY AÇIK, İSTEYEN BAKABİLİR”

“Binamızın görünümü taş kaplama yapalım güzel görünsün. İçerisinde meclis odası gibi bir takım eksiklikler vardı onları da tamamlayalım öyle bir ihale yapalım. Belediye Hizmet Binası Çevre ve İkmal Düzenleme ihalesi yaptık. Çevre düzenlenmesine 15 milyon 500 bin lira değil, ikmal inşaatı ile birlikte 15 milyon 500 bin lira ihale ettik. Bunlarında ayrıntısı var. Bunlarda gizli değil, EKAP üzerinden görebilirsiniz.”

‘BELEDİYEDE YOLSUZLUK VAR MI?’ SORUSUNA ŞÖYLE YANIT VERDİ

"Kesinlikle yok, bu soruyu sormanıza bile gerek yok. Bizim bilgimiz dahilinde bir şey olamaz, olursa da gereğini yaparız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.