1. Haberler

 2. Gündem

 3. Bakan Kurum’un, Kahramanmaraş müjdeleri neler?
Bakan Kurum’un, Kahramanmaraş müjdeleri neler?

Bakan Kurum’un, Kahramanmaraş müjdeleri neler?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş’a gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında vatandaşları yakından ilgilendiren projeler paylaştı.

A+A-

Vatandaşların yıllardır çözüme kavuşmasını beklediği konuların ele alındığı ziyarette sevindiren haber Kurum’dan geldi. Kentsel dönüşümden çevre düzenlemesine kadar birçok konunun ele alındığı kararlar AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İletişim Ofisi tarafından açıklandı.

İŞTE MADDELER HALİNDE BAKAN KURUM’UN MÜJDELERİ;

 1. TEKKE kentsel dönüşümü başlıyor. Yusuflar Mahallesi 24 hektarlık alan Kentsel Dönüşümü 2 etapta yapılacaktır. Hak sahiplerinin bir kısmına yerinde, bir kısmına Çamlık Bölgesi’nde (Saçaklızade) yapılacak 500 konutta, bir kısmı da parasını vermek suretiyle teklif sunulacak. Uzlaşma sonucunda Taşınma ve kira yardımı yapılacaktır. Yıl sonuna kadar ihaleleri gerçekleştirilip 2020’nin ilk çeyreğinde 500 adet rezerv konutun inşaatına ve Yusuflar Mahallesi’ndeki 1. etabın ihalesine de başlanmış olacaktır.
 2. Aksu Çayı temizleniyor. Entegre Artık Su Arıtma Tesisi sanayicilerimiz, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz, Valilik ve Bakanlık konsorsiyumu ile yapılacaktır.
 3. Önsen köprüsü hayata geçiyor. Köprü TOKİ tarafından yapılacak olup, Kurtlar Mahallesi’nde rezerv konutlar yapılıp heyelan riski ve kentsel dönüşüm için vatandaşlar yapılacak olan bu binalara yerleştirilecektir.
 4. Kılavuzlu Millet Bahçesi yapılıyor. 295 bin metrekare alanda yapılacak şekilde (TOKİ) eliyle yıl sonuna kadar ihalesi tamamlanıp, 2020’de büyük oranda hizmete sunulup, 2021 yılında tamamlanacaktır.
 5. Elbistan, Afşin, Ekinözü, Nurhak, Göksun ilçelerinde Katı Atık Entegre Bertaraf Tesisi 2020 yılı Mayıs ayı içinde ihalesi yapılacaktır.
 6. Elbistan Atık Su Arıtma Tesisi ihalesi 2020 yılı içerisinde yapılacaktır.
 7. Gayberli Mahallesi’nde heyelan riski olan alan boşaltılacaktır. Mahallede ön incelemeleri tamamlanmış olup, kesin incelemeden sonra vatandaşlarımız rezerv konutlara yerleştirilecektir.
 8. Kapalı Çarşının etrafı restore ediliyor. Kapalı çarşıdaki dükkanların cephesi, tabelası, kaldırımı, aydınlatması ve çatı yenilemesi yapılacaktır.
 9. Bahtiyar Yokuşu güzelleşiyor. İyileştirme çalışması kapsamında 2. Etap İyileştirme Çalışması başlatılacaktır.
 10. Afşin Belediyesi Yediler İş Merkezi Kentsel Dönüşüm Projesi hayata geçirilecektir.
 11. Kara Elbistan bölgesi Kentsel Dönüşümü kapsamında 366 bin metrekare alan 1000 adet konut yapılacaktır.
 12. Ceyhan Nehrinin doğduğu alanda sit alanı genişletilerek Millet Bahçesi yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.