1. Haberler

  2. Gündem

  3. AKÇUL: ÇALIŞANLARIN HAK KAYBI SÖZ KONUSU OLMAZ
AKÇUL: ÇALIŞANLARIN HAK KAYBI SÖZ KONUSU OLMAZ

AKÇUL: ÇALIŞANLARIN HAK KAYBI SÖZ KONUSU OLMAZ

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Enerji Şirketi TAQA’nın enerji üretimi için Afşin-Elbistan bölgesinde yeni santraller kuracağını belirtti.

A+A-

  Maden-İş Sendikası (Maden-İş) Elbistan Şubesi’ni ziyaret eden Akçul, burada Şube Başkanı Adil Bölükbaşı ve şube yönetimi tarafından karşılandı. Akçul, “Elbistan’a gelişimizin nedeni buradaki sorunları dinlemek ve ona göre bir yol haritası oluşturmak. Şubemizin ve işçi arkadaşlarımızın sorunlarını yerinde dinlemek, fırsat bulduğumuz kadarı ile işçi arkadaşlarımızla bir araya gelmek amacıyla buradayız” diyen Akçul, hükümetle süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin resmi 2 aylık süresinin dolduğunu ifade ederek, masadan en iyi sonucu alarak kalkacaklarına inandığını söyledi. Akçul, “Toplu iş sözleşmemiz, masadaki işçi ve işveren tarafının resmi süresi 2 ay idi ve o 2 ayı doldurduk. Geçen maddeler var, kalan maddeler var. Bundan sonrası arabulucu aşamasıdır. Bunun yanında Türk-İş’in çerçeve maddeleri aktif olarak tartışılmaktadır. O süreç devam ediyor. Koordinasyon kurulu oluşturuldu, o kurulda bizde varız. Bundan sonra ertelenen maddeler üst düzeyde görüşülecek. Çalışma Bakanlığı nezdinde devam edecek. İyi bir sonuç almayı bekliyoruz. İnşallah Allah bizi arkadaşlarımıza mahcup etmeyecektir” dedi.
Madenciliğin ağır iş kolu olduğunu dile getiren Akçul, maden işçilerinin yıpranma payı alarak, erken emekliliklerine imkan sağlayacak bir çalışma yaptıklarını söyledi. Akçul,“Maden işçilerinin yıpranma payı ile ilgili olarak, tüm partilerin grup başkanvekillerine, yöre milletvekillerine bir çalışma hazırladık. Maden kolunun ağır iş kolu olmasından dolayı bir yıpranma süresi, erken emekliliği sağlayıcı bir çalışma yaptık. Görüşlerimizi Çalış Bakanlığı’na, Enerji Bakanlığı’na bildirdik. Onunda takipçisiyiz ve ayrıca Türk-İş’i de bu işin içine soktuk. Uzun bir süreç alacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.
Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan Afşin-Elbistan bölgesi enerji yatırımı anlaşmasının ardından, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal enerji şirketi olan TAQA’nın bölgede 12 milyar dolarlık enerji yatırımı yapacağını anlatan Akçul, TAQA’nın bölgeye girmesinin ardından, çalışan işçilerin durumu belirsizliği ve çalışanlar durumları ile ilgili sıkıntılılar hakkında “TAQA’nın bu bölgede yapacağı çalışmalar, Enerji Bakanlığı ile yaptığı protokolün çerçevesi belli. Çalışan arkadaşlarımızın bir mağduriyeti söz konusu olmayacak. Zaten buna müsaade etmeyiz. Bunlar yeni bir faaliyet alanı içerisinde olacaklar ve kendi santrallerini yapıp burada enerji üretecekler. Firma EÜAŞ ile ortaklık kuracak. Çalışanların bir hak kaybı söz konusu değil. İyi tarafı 12 milyar dolar gibi yüksek bir yatırım olması. Bölgemize bir çivi çakandan Allah razı olsun. Sonuçta burada bir yatırım yapılacak, yatırım burada kalacak ve bölge insanının refah seviyesine katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.