1. Haberler

  2. Gündem

  3. AFŞİN-ELBİSTAN B TERMİK SANTRALİ’NDE 2 ÜNİTEDE ÜRETİM YAPILAMIYOR
AFŞİN-ELBİSTAN B TERMİK SANTRALİ’NDE 2 ÜNİTEDE ÜRETİM YAPILAMIYOR

AFŞİN-ELBİSTAN B TERMİK SANTRALİ’NDE 2 ÜNİTEDE ÜRETİM YAPILAMIYOR

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde geçen yıl meydana gelen tribün arızası ile bu yıl çıkan yangın nedeniyle onarımı süren 2 ünitede üretim yapılamadığını, diğer ünitelerde ise herhangi bir

A+A-

   Alış, yaptığı açıklamada, yaz mevsimi nedeniyle ülke genelinde elektrik tüketiminin arttığını ancak, üretilen elektriğin Türkiye’nin ihtiyacından fazla olması nedeniyle herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi. Afşin-Elbistan santrallerinin de ihtiyaç duyulması halinde 5 üniteyle ulusal enerji hattına elektrik verebileceğini kaydeden Alış, “Malum yaz ayları geldiği zaman ülke genelindeki elektrik tüketimi artıyor. Türkiye genelindeki elektrik üretimimiz, ihtiyacımızdan fazla olduğu için, arz-talep dengesinde herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrallerimiz şu anda 5 ünite ile emre amadedir. İstediğimiz zaman 5 ünitemizde tam kapasite elektrik üretebiliriz. Kömür kalitesinin düşmesi, elektrik üretiminde bir sorun oluşturmuyor. Eğer kömür kalitesi düşerse, kömürü fuel-oil ile takviye ediyoruz. Şu anda her iki santralde arızalar dışında, herhangi bir sorun bulunmuyor” diye konuştu.
Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin 2. ünitesinde Şubat 2013’te çıkan yangın, 3. ünitede ise Ekim 2012’de yaşanan tribün arızası nedeniyle her iki ünitede üretim yapılamadığını aktaran Alış, “Bu iki ünitede meydana gelen arızaların giderilmesi için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Diğer yandan ünitelerdeki yangın ve arıza nedeniyle hem idari hem de adli olarak soruşturma açıldı. Savcılık olaylarla ilgili dosyaları istedi. Ünitelerde meydana gelen arızanın boyutu ve maddi değerinin ise bizde saklı kalmasını tercih ediyorum” dedi.
Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin 2. ünitesi Şubat ayı başında bakıma alınırken, 17 Şubat’ta toz kömür tutucusunun boşaltılması sırasında çıkan yangın nedeniyle ünite kullanılamaz hale gelmişti.
Ekim 2012’de meydana gelen olayda ise, santralin 3. ünitesine ait tribünün devre dışı kalıp trip yapması nedeniyle arıza meydana gelirken, ünitede elektrik üretimi durmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.