1. Haberler

  2. Gündem

  3. 5. YEMLİHA YÜRÜYÜŞÜ
5. YEMLİHA YÜRÜYÜŞÜ

5. YEMLİHA YÜRÜYÜŞÜ

Afşin Belediyesi tarafından organize edilen, Geleneksel 5. Eshab-ı Kehf Yemliha Yürüyüşü 1 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

A+A-

     Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, düzenlediği basın toplantısıyla 2 gün sürecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi. Hem Hıristiyanlar, hem de Müslümanlar için büyük manevi değeri bulunan Eshab-ı Kehf’i tüm dünyaya tanıtmak, o dönem yaşananları bu gün de hafızalarda tazelemek için gayret gösterdiklerini dile getiren Aydoğan, tüm bölge halkını Cumartesi günü Afşin’e davet etti.
Kur’an-ı Kerim’de Kehf Suresi’nde yer alan 7 inanmış genci anlatan Aydoğan, “Bu kutlu yürüyüşün hatırasını yaşamak ve o hatıraya sahip çıkmak için el birliği içerisindeyiz. Bu yıl beşincisini yapacağız. Bu bir tarihe yürüyüştür, bir inancın yeniden gündeme taşınmasıdır. Böylesine, yaşanmış bir insan hayatının günlük hayatımıza yansımasını sağlamak için de bir hatırlatmadır. Yürüyüşümüz Cumartesi günü 1400’te başlayacak ve 6 kilometre sonra Eshab-ı Kehf’te bitecek” diye konuştu.
Bu kutlu yürüyüşün markaya dönüşmesi için de gayret gösterdiklerini dile getiren Aydoğan, “Şehirler artık kültürel değerleriyle anılıyor. Maraş’ımızın da böylesine güzel bir kültürel değeri var. Bunu canlandıracak olay da Yemliha yürüyüşüdür. Çünkü uluslararası bir konu. Zira Kehf suresinde bahsedilen 7 genç İsa Aleyhisselam’ın ümmetindendir. Tabi o zaman Hz. İsa gelmemiştir. Dolayısıyla o insanlarda İslam’dırlar. Bunu hem İsevileri hem Muhammedileri ilgilendirdiği için dünya çapında bir eyleme dönüştürebiliriz. Böyle bir arka planı içeriyor. Yavaş yavaş bölge halkının tamamının sahiplendiği, ülkenin sahiplendiği bir marka yürüyüş haline getirirsek dünyadan da insanlar bu etkinliğe katılacaktır” ifadelerini kullandı.
Bu etkinliğe kalıcı da bir amblem kazandırdıklarını kaydeden Aydoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu bir deneme çalışması ve kamuoyumuzda takdir görürse, yıllarca kullanılabilecek bir amblem. Gördüğünü z gibi hilal İslam’ı temsil ediyor, 7 tane yıldızımız ve önde yürüyen de Yemliha. İnşallah karşılığını bulur. Önümüzdeki yıllarda sembol olarak duyurularımızda bu amblemi kullanırız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.