1. Haberler

  2. Gündem

  3. 5 AĞUSTOS’TA SİLİVRİ’YE!
5 AĞUSTOS’TA SİLİVRİ’YE!

5 AĞUSTOS’TA SİLİVRİ’YE!

Anayasa Mahkemesi Kararı Uygulansın, Yurtseverler Serbest Bırakılsın Platformu, “5 Ağustos’ta Silivri’ye Ergenekon’dan çıkmaya” eylemi için imza kampanyası başlattı.

A+A-
Ergenekon Davası’ndan tutuklu bulunan 17 kişinin, Anayasa Mahkemesi’nin 10 yıl tutukluluğu iptal etmesinin ardından serbest bırakılması istendi. Anayasa Mahkemesi Kararı Uygulansın, Yurtseverler Serbest Bırakılsın Platformu, Kahramanmaraş’tan da Silivri’ye 5 Ağustos’ta otobüslerle vatandaşları götürmek için çalışma başlattı.

İşçi Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığı öncülüğünde Türkiye Gençlik Birliği İl Başkanlığı, Cumhuriyet Kadınlar Derneği Kahramanmaraş Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Kahramanmaraş Şubesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Teşkilatı’ndan isimlerin yer aldığı az sayıdaki kalabalık, dün öğle saatlerinde Trabzon Bulvarı Özel İdare İş Merkezi önünde bir imza kampanyası başlattı.

Kendilerine “Anayasa Mahkemesi Kararı Uygulansın, Yurtseverler Serbest Bırakılsın Platformu” adını veren topluluk, Anayasa Mahkemesi’nin 10 yıl tutukluluğu iptal ettiğine dikkat çekerek, “Anayasa Mahkemesi kararı uygulansın, yurtseverler derhal serbest bırakılsın” çağrısında bulundu. Anayasa Mahkemesi Kararı Uygulansın, Yurtseverler Serbest Bırakılsın Platformu Sözcüsü olarak İşçi Partisi İl Başkanı Cafer Sincer, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi, tutukluluk sürelerini 10 yıla kadar arttıran yasa hükmünü 4 Temmuz 2013 günü iptal etti. Anayasa Mahkemesi (3713 sayılı Kanunun 10. Maddesinde yer alan bir kısım suçlarda, Ceza Muhakemesi Kanununda öngörülen tutuklama süresi iki kat olarak uygulanır biçimindeki beşinci fıkrasının iptaline) karar vermiştir. Böylece tutukluluk süresinin, bütün suçlarda ayrımsız olarak 2 + 1 yıl olarak uygulanması yasal zorunluluk haline gelmiştir. Özel görevli Mahkemelerin uygulaması esas alınsa bile bu halde de tutukluluk süresinin azami 5 yılı geçemeyeceği kesinleşmiştir.

Karar nettir. Buna göre kararın ilan edildiği saat itibariyle artık ülkemizde mahkemelerin uygulayabileceği en uzun tutukluluk süresi 5 yıldır. Ergenekon davasında 5 yıldan uzun süre tutuklu kalan 17 kişi bulunmaktadır. Anayasa Mahkemesi, kararında, yasama organı ve yürütmeye yeni düzenleme yapabilmesi için 1 yıl da süre tanımaktadır. Bu hüküm, bazı çevrelerce hükmün de 1 yıl sonra uygulamaya gireceği biçiminde iddia ediliyor.  Bu iddia dayanaksız, haksız ve her türlü hukuk ilkesine ve adalet duygusuna aykırıdır. Değil mi ki Anayasa Mahkemesi, (10 yıl tutukluluk) düzenlemesini iptal etmiştir. Önümüzdeki 1 yıl boyunca Anayasa'ya aykırı uygulama nasıl sürdürülecektir? Anayasa Mahkemesi'nin, “anayasaya aykırı ama bir yıl daha uygulayın bakalım” demesi mümkün müdür?

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa hükmünü resen uygulamak zorundadır.  Bu alanda takdir ve yorum yetkisi kalmamıştır. Çünkü o hükmün Anayasaya aykırı olduğu bir Anayasa Mahkemesi içtihadıyla saptanmıştır ve o içtihat da mahkeme için bağlayıcıdır. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk süresi 5 yılı geçen bütün Ergenekon sanıklarını derhal serbest bırakmalıdır. Bu, Ergenekon Mahkemesi için de bugüne kadarki hukuksuzluklarına bir yenisini eklememek bakımından bir fırsattır. Bu amaçla 15, 16, 17, 18, 19, 20 Temmuz 2013 günlerinde İl Özel idaresi önünde imza masasında toplanacak imzaları İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndereceğiz.

Ergenekon ve Balyoz tertibine karşı mücadele Türkiye'nin en önemli sorunudur. Türkiye'nin çözümü tutsak alınmıştır. Tutsaklığa son vermek aydınlık ve tam bağımsız Türkiye için zorunludur. Balyoz Davasının Yargıtay duruşması 15 Temmuz'da Ankara'da yapılacaktır. Halkı da seferber ederek orada olacağız. Balyoz davasında Yargıtay'ın vereceği karar çok önemlidir ve Ergenekon davasını da etkileyecektir.

Ergenekon Mahkemesi 21 Haziran Cuma günkü son duruşmada ani bir kararla tutuklu sanıklardan (son sözlerini) aldı ve bir dahaki duruşma tarihi olarak 5 Ağustos gününü verdi. Mahkeme, o gün (hükmün açıklanacağını) duyurdu. Ergenekon Mahkemesi bu kararıyla tarihte görülmemiş bir hukuksuzluğun da altına imza attı. Daha 57 sanık son savunmasını yapmamıştı. Mahkeme son kararıyla bu sanıkların son savunmalarını da dinlemeyeceğini ilan etmiş oldu. Ergenekon Mahkemesi, son savunmaları almadan karar veremez. Bu kanunsuzluğa izin verilemez. 5 Ağustos Mahkeme tarafından “Son gün” ilan edilmiştir. Mahkeme'ye göre ayın 6'sı yoktur. Bunu yapamayacaklarını Ergenekon tertipçilerine göstermeliyiz.

Türk Milletinin, Türk Bayrağı altında Atatürk'te birleşerek ayağa kalktığı Haziran Halk Hareketi devam etmektedir. Halk hareketi kendiliğinden değil, örgütlüdür. Önümüzdeki süreçte büyüyerek devam edeceği görülmektedir. 5 Ağustos, yeni bir dönüm noktası olacaktır. Halk hareketi, Ergenekon tertibine karşı verilen mücadelenin dışında değildir. Haziran halk hareketi, “Hükümet istifa” şiarıyla iktidarı hedef almıştır. BOP Eşbaşkanlığından kurtulmak ve halk güçlerinin iktidarını kurmak için yegâne formül Milli Güçbirliği'dir. Milli Güçbirliği alanlara çıkan milyonların da talebidir. 5 Ağustos'ta Ergenekon'dan çıkacağız, Milli Hükümeti kuracağız!”

Anayasa Mahkemesi Kararı Uygulansın, Yurtseverler Serbest Bırakılsın Platformu’nun etkinliğine katılmak için 0 545 856 08 98 ve 0 541 663 22 20 nolu telefonlardan iletişim sağlayabilecekler. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.