49. KÜTÜPHANE HAFTASI BİLGİ NOTU

Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, bu yıl 49’uncusu düzenlenen ve ana teması Yenileşim ve Kütüphaneciler olarak belirlenen "Kütüphaneler Haftası" dolayısıyla yaptığı açıklamada, her yıl Mart ayının son Pazartesi günü başlayan h

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
49. KÜTÜPHANE HAFTASI BİLGİ NOTU
    Kütüphanelerin, yazılı ve basılı her tür yayınları toplayan, düzenleyen, onlardan yararlanma imkanı sağlayan kuruluşlar olduğunu belirterek yeni projelerle, kütüphanecilik hizmetlerinin her geçen gün daha da geliştiğini bildirdi.

Eski çağlardan beri insanlığın hizmetinde ve gerçek bilgi kaynakları olan kütüphanelerin birer kültür evi olduğunu dile getiren Küçükdağlı, şunları kaydetti:

"Doğal kaynak ve güzellikleriyle tarihin başlangıcından günümüze insanların ilgi odağı olmuş ve birçok medeniyete beşiklik eden bu topraklarda yaşayan insanımızın, kütüphanelerimiz aracılığıyla verimli bir şekilde bilgiye ulaşmasını sağlamak görevlerimizin başında gelmektedir. Bu amaçla her yıl kütüphanelerimize farklı bilim ve sanat dallarına ait bilgileri içeren binlerce kitap dahil edilmektedir.

İlimiz halk kütüphanelerindeki toplam kitap sayısı 132 bine dayanmış olup Kütüphanelerimizde yer alan bilgisayarlar aracılığıyla, internet üzerinden bilgi alışverişi yapılabilmekte, bilgiye hızlı bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kütüphanelerimiz, toplumun her kesiminden insanımızın zihinsel ihtiyaçlarına cevap verecek, aydınlatıcı bir rol oynayacak."

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından sosyal destek programı kapsamında gerçekleştirilen "Gezici Kütüphane" projesiyle, bilgiye ulaşmada sıkıntı çeken yerlere ulaşıldığını dile getiren Küçükdağlı, "Yeni projelerle, kütüphanecilik hizmetleri gelişiyor" dedi.

Hazırlanan projelerle kitap okuma alışkanlığını da artırmak istediklerini vurgulayan Küçükdağlı, "Kütüphaneler Haftası"nın, kütüphaneciliğin gelişmesi ve toplumda okuyucu kitlesinin artması açısından önemli olduğunu kaydetti.

PROGRAM:

25 Mart 2013 Pazartesi / Saat:14.00      (Necip Fazıl Kültür Merkezi)

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı,

Açış Konuşmaları,

Fotoğraflarda Kitap Gösterisi,

Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERŞAHİN’in Konuşması

Kütüphane Haftası Ödül Töreni

 

25 Mart 2013 Pazartesi / Saat:16.00      (Öğretmenevi Kıraathanesi)

Geleneksel Kitap Sergisi Açılışı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.