1 VE 7 MART YEŞİLAY HAFTASI

ALKOL VE BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER YUVA YIKMAYA DEVAM EDİYOR

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
1 VE 7 MART YEŞİLAY HAFTASI

      1-7 Mart Yeşilay Haftası dolayısıyla açıklama yapan Yeşilay Cemiyeti K.Maraş Şube Başkanı Mustafa Timurbanga “ bilinçli bir nesle çok ihtiyacımız var” dedi. Timurbanga “1919 yılında ülkemizi işgal eden İngiliz, Fransız, İtalyan güçleri Anadolu insanının samimi savunması karşısında pes ederek geri çekilmek zorunda kalmıştır. Fakat toplumu içten çökertme planları yapan düşman güçleri gemilerle limanlara tonlarca alkol getirerek ücretsiz dağıtmış, gençliğin kanına girmiştir.                                                                                                                                                                                                                                                              Bu tehlikeyi sezen Prof. Dr. Mazhar Osman ve arkadaşları ( Mehmet Akif, Sait Nursi HZ.vs.) Hilâli Ahdar Derneği kurmuşlardır. Günümüze Yeşilay Cemiyeti olarak gelen bu derneğin faaliyet alanında tün zararlı alışkanlıklar (internet bağımlılığı, uyuşturucu, alkol, sigara vs.) yer almaktadır.

 

Yeşilay sitesinde de anlatıldığı gibi;

 

Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar. Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.
Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.
Sigara : Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.
Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır.
Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla bazı uyuşturucu maddelerin hükümet belirli koşullarla izin verir.
Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği'nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlıyor. Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapıyor.
Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.