1. Haberler

  2. Sağlık

  3. 1-7 NİSAN KANSER HAFTASI
1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener'in açıklaması:

A+A-

            Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

            Kanserin artan önemi ve maliyeti, kanserin önlenmesi, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkarmaktadır. Bu amaçla, Bakanlığımız Kanser Daire Başkanlığınca İl Devlet Hastanelerine entegre olarak, gerektiğinde hastanenin tüm olanaklarından yararlanacak şekilde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri tesis edilmiştir.

            Bu merkezin kuruluş amacı;

·         Meme, serviks (rahim ağzı kanseri), kolorektal (kalınbağırsak kanseri) ve prostat kanserlerine bağlı ölümleri azaltmak,

·         Toplumda farkındalık artışı sağlamak,

·         İleri evrede tanı alan kanser olgularını azaltmaktır.

TARAMA YAPILACAK KANSERLER VE  YAŞ GRUPLARI     

Kanser taraması; kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayenenin yapılmasıdır.          

Bu amaçla;

40-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri(mamografi ile) ve kolorektal (kalın bağırsak) kanser taraması(gaitada gizli kan ile),30-65 yaş grubundaki kadınlar serviks (rahim ağzı) kanseri taraması(smear ile)50-70 yaş kadın ve erkekler kolorektal (kalın bağırsak) kanser taramaları (gaitada gizli kan)50-70 yaş grubundaki erkekler prostat kanseri ve kolorektal KETEM’de taranmaktadır.

            İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır. Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) yukarıda yer alan kanser türleri ve yaş grupları ücretsiz olarak taranmaktadır.

            Ayrıca Müdürlüğümüze bağışlanan gezici kanser tarama aracı ile KETEM personelleri tarafından belirli aralıklarla lçelere gidilerek kanser taramaları ve kanser konusunda halkımıza yönelik eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.