1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan ve Putin ortak açıklama yapıyor
Erdoğan ve Putin ortak açıklama yapıyor

Erdoğan ve Putin ortak açıklama yapıyor

Erdoğan ve Putin ortak açıklama yapıyor

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Konstantin Sarayı'nda bir araya geldi. İki liderin görüşmesi 1 saat 45 dakika sürdü. Heyetler arası görüşmenin ardından iki lider ortak açıklama için kameraların karşısına geçti.

Liderlerin açıklamalarından satır başları şöyle oldu:

KİLİT NOKTA ENERJİ PROJELERİ

Rusya Devlet Başkanı Putin, "İlişkilerimizi kriz öncesine geri götürmek için neler yapabileceğimizi konuştuk" dedi. Rus Lider konuşmasında şunları kaydetti:

Türkiye heyetini bugün ağırlıyoruz. Öncelikle yatırımların artırılması projelerin değerlendirilmesi iki ülkenin de iş dünyasının desteği ile ilişkilerimizi eski seviyesine çekmeyi planlıyoruz. Ticari projeleri hayata geçirerek 2016 ve 2018 arasındaki orta vadedeki planlarımızı gerçeekleştirmek istiyoruz. Stratejik planlama toplantıları gerçekleştireceğiz.

En önemli kilit nokta enerji projeleri.. Türk tarafı birçok büyük projede nükleer santral gibi Türk akımı gibi projelerde üzerine düşen adımları atmıştı.

Rus turistler konsuunda bazı sınırlamalar getirmiştik. Turistlerimizin güvenliği sağlandığında biz de üzerimize düşeni yapacağız.

Charter uçuşları düzenlenecek. Aynı zamanda uluslararası konulara da değindik.

Aslında ortak anlaştığımız konu terörle mücadele konusunda işbirliği oldu. Bunu ayrıca görüşeceğiz. Sayın Erdoğan'a bugünkü görüşme için açıkca teşekkür etmek istiyorum.

Bölgede istikrar için üzerimize düşeni yapacağız.

İLİŞKİLER ESKİSİNDEN DAHA GÜÇLÜ OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Malum hadiseden sonra ilk yüzyüze görüşmemizdi. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminin ardından da ilk yurt dışı seyahatimi gerçekleştirmiş oldum" dedi. Erdoğan'ın konuşmasından önemli başlıklar şöyle:

Siyasi iktisadi kültürel ve beşeri alanlarda iki ülke ilişkilerini tekrar eski düzeyine getirmeyi planlıyoruz.

Üst düzey işbirliği konseyinin yeniden canlandırılması, charter uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünleri dahil ikili ticaretleri kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması,

Türk müteşebbislerinin Rusya'daki faaliyetlerinin önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekkülü şekilde tekrar yürürlüğe konması gibi başlıklarda gerekli adımları inşallah peyderpey ve müştereken atacağız.

Malumunuz 15 Temmuz gecesi Türkiye ülke tarihimizin en alçak olayını yaşadı. FETÖ bir darbe teşebbüsünde bulundu.

Bu arada Türk akımı hızlı bir şekilde hayata geçirilecektir. Bu girişim çağrımız üzerine daha da etraflı bir şekilde ele alınacak.

Özellikle bu darbe girişiminin ertesi günü Sayın Başkanın hemen bizi araması çok önemlidir: Türk Rus ilişkileri bölgesel ve küresel barışın istikrarı bakımından da çok önemlidir.

Birazdan ikili görüşmemiz de olacak. Bu konuları konuşacağız. Kıymetli dostum Putin ile birlikte bugün ortak bir tavır koyduk.

Sahip olduğumuz potansiyeli daha etkin şekilde kullanacağız. Türkiye ve Rusya ilişkilerinin çok daha dirençli hale geldiğini düşünüyoruz.

İKİ LİDER SORULARI CEVAPLADI

SURİYE İÇİN NASIL BİR YOL HARİTASI İZLENECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu ana kadar yaptığımız görüşmede bu konuyu ele almadık. Bu konuyu şimdi yapacağımız ikili görüşmede ele alacağız.

Rusya Devlet Başkanı Putin: Hepinizin bildiği üzere Suriye krizinin çözümü konusunda fikir ayrılığımız ortada. İlgili bakanlıklarımızla görüşeceğiz ve çözüm arayışına gireceğiz. Suriye'yi ayrı görüşeceğiz. Amacımız Suriye krizinin çözülmesi. Suriye'de demokratik çözüm, demokratik yollarla olur; bizim görüşümüz budur

GÜNEY AKIM MI TÜRK AKIM MI ÖNEMLİ?

Rusya Devlet Başkanı Putin: Güney Akım Güney Avrupa'ya ulaşımı ile ilgili kaygılarımız oldu. AP bu konuda kararlar aldı. Bulgaristan ile bir şekilde anlaşma sağlayamadık. Ne var ki bir takım zararlara uğradık. Avrupalı ortaklarımız projeden vazgeçtiği için. Bir takım garantilere ihtiyacımız var.

Türk akımına gelecek olursak gaz konusundaki işbirliğimizi hem Türkiye ile hem Avrupa ile geliştirmek istiyoruz. Türk akımı en kısa zamanda hayata geçirebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.