1. Haberler

  2. Eğitim

  3. ÜNİVERSİTE ADAYLARINA YÖNELİK, GERÇEK FORMATTA DENEME SINAVI
ÜNİVERSİTE ADAYLARINA YÖNELİK, GERÇEK FORMATTA DENEME SINAVI

ÜNİVERSİTE ADAYLARINA YÖNELİK, GERÇEK FORMATTA DENEME SINAVI

Kahramanmaraş Dershaneler Birliği (KAR-DER-BİR) Başkanı Muharrem Erantepli, Kahramanmaraş’ta üniversite sınavına girecek öğrencilere yönelik, gerçek formatta bir deneme sınavı yapacaklarını söyledi.

A+A-

Erantepli özetle şunları söyledi: “KAR-DER-BİR olarak on on yıldır, Kahramanmaraş eğitiminin sorunlarının çözümü hususunda, eğitim çıtasının yükseltilmesi noktasında yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Dershane müdür ve yöneticileriyle ayda bir kez bir araya gelmek suretiyle sektörün, öğrencilerin, Kahramanmaraş eğitiminin sorunlarını görüşüyoruz. Bu anlamda son on yılda da birçok ilke imza attık. Diğer illerde yapılamayanları başardık. Bunların sonuncusu, malum olduğu üzere, üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler -dershaneye giden veya gitmeyen-  24 Mart 2013 günü ÖSYM tarafında yapılacak olan  Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) girecekler. Biz birlik olarak, bu öğrencilerimizi, sınavdan bir hafta önce, gerçek sınav formatında bir sınava alalım dedik. Bu deneme için mekan olarak da Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Merkez ve Avşar Kampüsü için bir araştırma yaptık. Üniversite yetkililerimiz de, bu talebimize sıcak ve olumu baktılar. Sınavdan bir hafta önce 17 Mart’ta yapacağımız deneme sınavı için üniversite kampüsü, imkanlarını bize açtı. Biz de birlik olarak bu tarihte, Kahramanmaraş’ta, YGS’ye girecek öğrencilere yönelik gerçek formatta bir deneme sınavı yapacağız.  Yaklaşık 4 bin öğrenci bu sınava girebilecek. Bilindiği üzere öğrenciler, her hafta, kendi dershanelerinde, aynı ortamda aynı arkadaşlarla deneme sınavlarına giriyorlar ama biz, bunu değişik bir formata taşıyarak, üniversite, binalarında, güvenlik aramalarına tabi tutarak, gerçek sınav formatı uygulayacağız. Sınav salonlarına, gerçek sınav kurallarını uygulayarak öğrencileri alacağız.  

İkincisi, sınav salonlarına girdiklerinde, gerçek sınavlarda olduğu gibi, kullanacakları optik formlar, araç gereçleri, hatta şişe suyu, masasının üzerinde hazır olacak. Geniş katılımlı bir şekilde, gerçek sınavdan bir hafta önce bir deneme sınavı yaşayacaklar. Burada iki amacımız var. Birincisi, öğrencilerin sınav heyecanını azaltabilmek, 2.si KSÜ’yü öğrenci ve velilerine tanıtmak.”

Bu projenin, Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten KAR-DER-BİR Başkanı Erantepli, projeye destek veren KSÜ Rektörlüğü’ne, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı’na ve Gaziantep Zirve Üniversitesi Rektörlüğü’ne teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.