1. Haberler

  2. Yaşam

  3. REFÜJ SULAMASINA MODERN ÇÖZÜM
REFÜJ SULAMASINA MODERN ÇÖZÜM

REFÜJ SULAMASINA MODERN ÇÖZÜM

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından refüjlerde yürütülen bitkilendirme, çimlendirme, otomatik sulama tesisatı alt yapı ve döşeme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanan otomatik sulama sistemi, ekiple

A+A-

Çalışma programı dahilinde daha önce çimlendirme ve bitkilendirme yapılan Adnan Menderes Bulvarı, Şekerdere Bulvarı ve İsmet Karaokur Bulvarı’nın büyük bölümünde (toplam 4160 m uzunluk) otomatik sulama tesisatı alt yapı ve döşeme çalışmaları tamamlanmıştır. Program dahilinde şehir içindeki diğer refüjlerde ve büyük parklarda otomatik sulama tesisat döşeme çalışmalarına devam edilecektir.

Otomatik Sulama Sisteminin (Otomasyon) Avantajları:

·      Bu uygulama sayesinde hem işçilikten hem de zamandan tasarruf sağlanacaktır. Bu sistemle düzenli sulama yapılmakla beraber su tasarrufu sağlaması da ayrı bir kazanç sağlamaktadır.

·      Sistem tamamen el değmeden ve hiçbir personele ihtiyaç duymadan çalışır.

·      Kontrol sistemi sayesinde toprağın suya ihtiyaç duyması halinde otomatik olarak devreye girer. Çok fazla sıcak havalarda daha fazla sulama yapabildiği gibi yağmurun yağması ile birlikte toprağın suya ihtiyacı olmayacağından sistem devreye girmez.

·      Zaman ayarlı olduğundan sulama sistemi daha geç vakitlerde, araç ve insan trafiğinin daha az olduğu saatlerde devreye girer.

·      Sadece sulanması istenen bölgeye su vererek yolların ıslanmasına mani olur dolayısıyla da istenmeyen kazalara yol açmaz.

·      Su borularının zarar görmesi halinde kolayca tamiri mümkündür. Arıza olduğunda sistem, uyarı sinyali vererek yer tesbiti yapabilmektedir.

·      Sulama esnasında ayrıca bir görsellik sağladığından görüntü kirliliği yapmaz. Sistem tamamen toprak altında olduğundan hiçbir şekilde zarar görmez. Sulama zamanında sadece rotarlar toprak yüzeyine çıkar ve sulama bitiminde tekrar toprak altına iner.

·      Su basıncının düşmesi ya da yükselmesi halinde sistem kendini kontrol edebildiğinden su basıncına göre kendisini ayarlar.

·      Kolay ayarlanıp ve kolay kumanda edilmesi sayesinde görevli personel zorlanmaz.

·      Sistem minimum on beş yıl dayanıklıdır. Kolay deforme olmaz, yıpranmaz.

·      Haftanın birkaç günü önceden kapalı olarak programlanabilir. Böylece program aralık planlarına bakılmaksızın sulama yapabilir. Örneğin bahçe sorumlusu cumartesi günü çimleri biçiyorsa, boş gün özelliği cumartesi gününün kapalı olarak programlanmasını sağlar, böylece sulama yapılmaz.

·      Sistem kontrol panelinden kumanda edildiği gibi istenildiği takdirde internet üzerinden de kontrol edilebilir.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri: “Şehrimizin genelinde bulunan refüj ve yeşil alanların sulanmasında otomatik sulama gibi teknolojik sistemler kullanarak ciddi bir tasarruf sağlamayı yanı sıra klasik sulama usulleri nedeniyle oluşma ihtimali olan kazalara da mani olmayı hedefliyoruz.” diyerek bu çalışmayı Büyükşehir Belediyesine layık olacak şekilde tüm şehir sathına yaymaya çalıştıklarını salık verdiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.