1. Haberler

  2. Yaşam

  3. ORMAN TEŞKİLATI YANGINLARA HAZIR
ORMAN TEŞKİLATI YANGINLARA HAZIR

ORMAN TEŞKİLATI YANGINLARA HAZIR

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ MEHMET SABUNCU: - “OLASI YANGINLARA 15 DAKİKADAN DAHA KISA BİR SÜREDE MÜDAHALE ETMEYİ AMAÇLIYORUZ”

A+A-

 Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu, kurum bünyesindeki işçi ve teknik ekipmanlarla, yaz dönemi boyunca çıkabilecek orman yangınlarına hazır olduklarını belirterek, “Yangınlara 15 dakikadan daha kısa bir sürede müdahale etmeyi amaçlıyoruz” dedi. 
Sabuncu, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Adnan Kayım, İşletme Müdürü Muhittin Boyalı ve Yangın Mücadele Şube Müdürü Fatih Terli ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yaz hazırlıkları hakkında bilgiler verdi.
Bölge Müdürlüğü kontrolündeki yangın gözetleme kuleleri, su havuzları, arazözler ve yangın söndürme ekiplerinin 1 Haziran’dan bu yana 24 saat esasiyle görev başında olduğunu ifade eden Sabuncu, kritik noktalara yerleştirilen ekiplerin, yangınlara en kısa sürede müdahale edebileceğini söyledi.
Orman yangınlarıyla ilgili 3 ana stratejileri bulunduğunu dile getiren Sabuncu, “Birincisi orman yangınlarını çıkmasını engellemek, yangın çıksa bile en az hasarla atlatabilecek yersel çalışmalar yapmak. İkincisi, çıkan bir yangından haberdar olma ve müdahale etme anlamında en hızlı şekilde hareket ederek yangınlarla mücadele etmek. Üçüncü stratejimiz ise yangında meydana gelen hasarlı ormanları en kısa zamanda tekrar ağaçlandırarak ülkemize kazandırmak. Bu ana stratejiyle çalışıyoruz” diye konuştu.
Orman yangınlarının çıkışının yüzde 90’ının insanlardan kaynaklandığını kaydeden Sabuncu, “Yangınlar ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklanıyor. Çok az yüzdeyle belki kasıt var ama yangınlar yüzde 70 oranda ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklanıyor. Biz orman bölge müdürlüğü olarak yıl içerisinde yaptığımız bütün etkinliklerde, orman sevgisi ve yangın konusunda çocukları ve yetişkinlikleri bilinçlendiriyoruz. Çünkü aslolan yangının çıkmamasıdır. Bu anlamda özellikle anız yangınları konusunda vatandaşlarımızı uyarmalıyız. Anızları yakmasınlar, piknik konusunda vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Çünkü Kahramanmaraş’ımız şehirle ormanın iç içe olduğu bir il. Bizim gönlümüzden geçen ateşsiz piknik. Ama bu olmasa bile yaptıkları piknik ateşlerini çok hassas davranmaları gerektiğini görüyoruz. Minimize edersek şehrimizde büyük yangınlar çıkacağını düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.
“Teşkilat olarak hazırlıklarımızı yaptık, teyakkuz halindeyiz” diyen Sabuncu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Yangın anında da şehrin kritik noktalarına yerleştirdiğimiz arazöz ekipleriyle en kısa zamanda yangına ulaşmak noktasında teyakkuz halindeyiz. Her kulede 3 arkadaşımız kendi mıntıkalarını gözetim altında tutuyorlar. Organizasyonumuz tamdır şu anda. Biz bakanlığın belirlediği 15 dakikalık ortalama süreyi, Kahramanmaraş’ta daha aşağıda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Yine organizasyonumuz içerisinde arazözler dışında 2 helikopterimiz ve Arsuz ve Dörtyol’da konuşlanmış durumda. İhtiyaç olduğunda bu helikopterleri de kaldırıyoruz. Yani tüm unsurlarımızla 24 saat görev başındayız.”
Daha sonra Yangın Mücadele Şube Müdürü Fatih Terli’de, ekiplerde görev alan personellerin kullandıkları teçhizatlar hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Toplantı, yangın söndürme ekibi arasında yapılan hortum çekme yarışmasıyla son buldu. 200 metrelik hortumu en kısa sürede çeken Türkoğlu ekibi, Bölge Müdürü Sabuncu tarafından ödüllendirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.