Kahramanmaraş’ta Doğu Türkistan Unutulmadı

15 Temmuz şehitler İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen etkinlikte, gazeteci yazar Adem Özköse ve akademisyen Abdullah Oğuz, Doğu Türkistan'da yaşanan zulmü anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Mart 2024 19:57
Kahramanmaraş’ta Doğu Türkistan Unutulmadı

Özköse, Doğu Türkistan'daki soykırımın Filistin'deki zulümle benzerlik taşıdığını vurgulayarak, İslam dünyasının bu konuda duyarsız kaldığını belirtti. Oğuz ise, Çin devletinin Doğu Türkistan'a uyguladığı soykırıma dikkat çekti.

Konuşmacılar, son elli yılda Doğu Türkistan'da yaşanan tarihsel süreci ele alarak, Doğu Türkistan bilincinin önemine ve zulme karşı durmanın gerekliliğine vurgu yaptılar. Özköse ve Oğuz, Çin'in totaliter ve baskıcı rejiminin temel hak ve özgürlükleri kısıtladığını, Müslüman Türkleri göçe zorladığını ve işkence kamplarında zulüm gördüklerini aktardılar.

Adem Özköse, "Çin ne kadar güçlü olursa olsun, dünyanın özgür ve vicdanlı insanları Çin'den de diğer zalimlerden de daha güçlüdür" diyerek, Doğu Türkistan'da yaşanan zulmün Filistin veya Arakan'dan aşağı olmadığını ifade etti. Özköse, insan olmanın hak, adalet, iyilik ve merhamet için mücadele etmeyi gerektirdiğini belirtti.Etkinlikte, Doğu Türkistan zulmüne dikkat çekmek amacıyla yapılan söyleşi ve kitap çalışmalarının önemi vurgulandı.

İlgili Haberler

KAYNAK: Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.