1. Haberler

  2. Yaşam

  3. İNSANİ YARDIM DERNEĞİ YETİM DAYANIŞMA GÜNLERİ
İNSANİ YARDIM DERNEĞİ YETİM DAYANIŞMA GÜNLERİ

İNSANİ YARDIM DERNEĞİ YETİM DAYANIŞMA GÜNLERİ

5 yıldan bu yana yetimlerle lgili örnek projeleri ve faaliyetleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği İYD, 24 Şubat Pazar günü Pınarbaşı Bayanlar Okuma ve Dinlenme Salonunda düzenlediği kahvaltılı basın açıklamasıyla Yetim Dayanışma Günl

A+A-

Çeşitli sivil toplum örgütleri ve kamu kurum temsilcileri ile 100'den fazla dernek gönüllüsünün biraraya geldiği toplantıda, 1 Ocak ile 31 Mart 2013 tarihleri arasında bütün dünyadaki yetim çocukların karşı karşıya kaldıkları sorunları gündeme taşımak amacıyla yetimlere Dünyanızda yer Açın adlı bir kampanya düzenlediklerini söyleyen Dernek Başkanı Süleyman Erayman, "İnsan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları, misyoner kuruluşlar ve yoksulluk gibi tehlikelerin hedefi durumunda olan bu çocukların sorumluluğu tüm insanlığa, özellikle de Müslümanlara düşüyor.Bizler bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyor, Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya, beș kıtadan yetim ve korunmasız çocuklarımızın, meslek ya da bir yuva sahibi olup kendi ayakları üzerinde durana kadar ellerinden tutmaya çalışıyoruz. İHH İnsani Yardım Vakfı şemsiyesi altında şimdiye kadar dünyada 41  ülke ve bölgede 27.600 yetim çocuğumuza ulaştık. Sponsor Aile Sistemi ile düzenli destek kapsamına aldığımız bu çocuklarımız, hayırsever ailelerinin katkılarıyla geleceğe umutla ve güvenle bakıyorlar."dedi. 

"Bu kampanya ile en az 5000 yeni yetim çocuğumuzu düzenli destek kapsamına dahil etmeyi hedefliyoruz." diyen Erayman; "Yetim Dayanışma Günleri çerçevesinde 23 ülkeye ziyarette bulunulacak, 16 ülkede ise planlanan faaliyetler partner kuruluşlar tarafından gerçekleştirilecek. Bu bölgelerde ihtiyaç durumuna göre; kıyafet, kırtasiye, kitap, oyuncak, battaniye-yatak ve gıda yardımları, sağlık taraması, yetimhanelerin ihtiyaçlarının karşılanması, yetim ailelerine kendi geçimlerini sağlayabilmeleri için dikiş makinesi, susam öğütme makinesi, sağmal hayvan temin edilmesi ya da işletebilecekleri mini dükkanlar açabilmeleri için destek sağlanması, yetim evlendirme programları, sünnet organizasyonları, piknik, deniz ve havuz programları, bisiklet ve uçurtma etkinlikleri, toplu yemek organizasyonları, hayvanat bahçesi ve doğal parklara ziyaretler, çocuklarla hem eğitici hem de eğlence amaçlı aktiviteler gerçekleştirilecektir." dedi.

"Kahramanmaraş'ta da 30 Mart Cumartesi günü Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde Maraşlı yetimlerimizle Adana'dan gelen yetimlerimizi, Suriyeli şehit yetimlerimizi ve sponsoruyla, gönüllüsüyle, tüm Kahramanmaraş halkını biraraya getirmeyi planlıyoruz" diyen Erayman "yetimlerimizden gelen resim, şiir, hikaye, komposizyon, mektup ve hadis ezberleme gibi kategorilerde gelecek eserlere çeşitli hediyeler ve ödüller verilecek, ayrıca Hayvanat Bahçesi, Abdulhamithan Camii, Kurtuluş Müzesi gibi gezi ve ziyaret programları olduğunu da vurgulayan Erayman projelere Kahramanmaraş halkının desteğini beklediklerini söyledi.

Basın açıklamasının ardından Yetim Birimi Sorumlusu Av. Yusuf Bülbül  power point sunumu eşliğinde derneğin yetim faaliyetleri konusunda bilgiler verdi.

Programa Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat ise gelirinin tamamını yetimlere bağışladığı yeni çıkan şiir kitabı "Sükutumu İkrar Sananlara"isimli şiir kitabını imzaladı.

Programda konuşma yapan Diyanet-Sen Başkanı Ekrem Arslan ise Kahramanmaraş İYD'nin çalışmalarını takdir ettiklerini, özellikle de "Her Caminin Bir Yetimi Olsun" projesine gönülden destek verdiklerini söyleyerek, bu hususta ellerinden geleni yapacakları konusunda açıklamalarda bulundu.

Konuşmaların ve sunumların ardından, 30 gönüllü aile, her ay düzneli olarak desteklenen 116 yetim ve yoksul aileye, nakdi yardımların yanı sıra, et, yağ, kışlık mont gibi çeşitli ayni yardımlar götürmek ve aileleri ziyaret etmek üzere toplantı salonundan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.