1. Haberler

  2. Yaşam

  3. HZ. PEYGAMBERE ÜMMET OLMAK, TÜM YERYÜZÜNDEN SORUMLU OLMAKTIR
HZ. PEYGAMBERE ÜMMET OLMAK, TÜM YERYÜZÜNDEN SORUMLU OLMAKTIR

HZ. PEYGAMBERE ÜMMET OLMAK, TÜM YERYÜZÜNDEN SORUMLU OLMAKTIR

Merkezi Gaziantep olan Furkan Eğitim Ve Hizmet Derneği, Kahramanmaraş’ta Mevlit Kandili coşkusu yaşattı.

A+A-

Furkan Derneği’nin düzenlediği “Hz. Peygambere Ümmet Olmak” konulu konferans ve etkinlik programına Kahramanmaraş halkı büyük ilgi gösterdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği adına Ökkeş Kılıçbeyefendi açılış ve selamlama konuşması yaptı. Ardından İslam Coğrafyasından Zulüm Karelerinin sunulduğu duygu yüklü etkinlik yer aldı.

Etkinliğin ardından Grup Furkan sahne aldı. Grup Furkan’ın seslendirdiği ilahi ve marşların ardından Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Hz. Peygambere Ümmet Olmak konulu konferansları yer aldı.

Alparslan KUYTUL Hocaefendi Konferanslarında, şu hususlara değindi;

 

ÜMMET OLMAK YERYÜZÜNDEN SORUMLU OLMAKTIR

-          Hz. Peygamberin ümmetiyim diyenler yeryüzünün imamı olma zahmetine katlanmalıdırlar. Hz peygambere ümmet olmak rahat bir hayat yaşamak değildir. Ümmet olmak demek sadece ahlaklı olmak, dürüst olmak demek değildir. Elbette ümmet olmakta bunlar da vardır. Ancak ümmet olmak tüm yeryüzünden sorumlu olmak demektir. Geçmiş ümmetler bu zorluğu göze alamadılar ve cennete gitmenin kolay yolunu aradılar ve görevlerini terk ettiler.

-          Allah (cc)  İsrailoğullarına: “sizi âlemlere üstün kıldım” demişti. O zamanda yaşayan insanlara görev verildiğinden böyle söylenmişti. O insanlar görev yönünden üstündüler. Ancak onlar görevin zorluğunu görünce ayeti “üstün ırk” olarak anladılar ve biz Allah’ın özel kullarıyız, dediler.

 

ALLAH, PEYGAMBERİNE UYAN, ONA ÜMMET OLAN KULLARINI SEVER

-          Hz. Peygambere ümmet olabilmenin yolunu Allah azze ve celle ayette belirtmektedir.

“De ki: Allah’ı seviyorsanız, bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.” Bu ayete göre sıralama öncelikle Allah’ı sevmektir. Allah’ın da kulunu sevmesi icab eder. Allah ise peygamberine uyan kulunu sever.

 

-          Peygamberimize ümmet olabilmek emr-i bi’l Ma’ruf Nehy-i Ani’l münker görevini yerine getirmekle mümkündür. Peygamberimiz de bu hususta, “ya iyiliği emreder kötülükten sakındırırsınız ya da içinizden iyiler dua eder, fakat Allah dualarını kabul etmez.” buyurmaktadır.

HZ. PEYGAMBERE ÜMMET OLMAK İSTEYENLER TEVHİDİ ANLAMALIDIRLAR

-          Hz. Peygambere ümmet olmak isteyenler öncelikle tevhidi anlamalı ve yaşamalıdırlar. Tevhidi anlamayan ve yaşamayanlar Hz. Peygambere hakkıyla ümmet olamazlar. Peygambere ümmet olma şerefine nail olmak isteyenler dünyaya kanun koyma hakkının Allah’a ait olduğunu bilmelidirler. Bugün ise insanlar bu hakkı gasp etmişlerdir. Tüm peygamberler gibi Rasulullah da Allah’ın dediğinin hâkim olduğu bir medeniyet kurmak için gönderilmiştir. Bu gün Müslümanlar da aynı şey için mücadele etmelidirler.

-          Peygambere ümmet olmak onun ümmetini yeniden canlandırmakla olur. Yeniden ümmet olabilmek için gayret etmeyenler Hz. Peygambere ümmet olma şuuruna erememişlerdir.

-          Peygambere ümmet olanlar, peygamberin hareket metoduna uymak zorunda olduklarını bilmelidirler. Peygamberin inşa ettiği İslam medeniyetini yeniden inşa etmek, onun İslamî hareket metodunu benimsemekle mümkündür. Peygamberî hareket metodunu benimsemeyenler hedeflerine de ulaşamayacaklardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.