1. Haberler

  2. Yaşam

  3. GÜVENÇ: BÜYÜKŞEHİR HAYIRLI OLSUN
GÜVENÇ: BÜYÜKŞEHİR HAYIRLI OLSUN

GÜVENÇ: BÜYÜKŞEHİR HAYIRLI OLSUN

Güvenç,”Buyuksehir yasasini TBMM de sabahlara kadar çalışarak çıkardık. Artık Kahramanmaraş Büyükşehir, hayırlı olsun. Her şey daha güzel olacak” dedi.

A+A-

            Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç Büyükşehir Yasasının Meclisten geçmesi itibarıyla bir açıklama yaparak, hayırlı olsun dileklerini iletti. Güvenç, yaptığı açıklamada: “Yeni büyükşehir kanunuyla birlikte mevcut ilçe belediyelerine ilaveten Kahramanmaraş merkezde Dulkadiroğlu ve 12 Şubat belediyeleri olmak üzere 2 ilçe belediyesi kurulurken belde belediyeleri kapatılmaktadır. Büyükşehir kanunu bir ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşundan beri var olan hatta varlığını Osmanlı döneminden beri devam ettiren köylerimizin problemleri tam olarak halledilememiş. Ak Parti iktidarı öncesinde Köylerimize Rahmetli menderes ve Özal zamanında bir nebze hizmet getirilmiştir. İl ve ilçe merkezlerine çok yakın mesafedeki köylerimize bile elektrik Özal zamanında getirilmiştir; ancak Ak Parti İktidarından sonra köylere hizmetin getirilmesinde ve İnsana hizmet odaklı yerel yönetim anlayışının kurumsallaşmasında önemli adımlar atılmıştır. 2004 yerel seçimleri ile Ülke genelinde modern kentleşmenin önü açılmıştır. Bu süreçte yerel yönetimlerde oluşan yüksek beklenti ve seçimlerde sağlanan büyük başarı 2004 ve 2005 yıllarında gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle desteklenerek yerelleşme yönünde büyük bir ivmenin kazanılması sağlanmıştır. Ak Parti; iktidarı boyunca köylerimizi,  şehirdeki imkânlara kavuşturmak için büyük gayretler sarf etmiştir. Köydes projesiyle köyler desteklenmiş, özel idare köye hizmet götürme birlikleri üzerinden köylerimizin yol, su, kanalizasyon, parke gibi ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmıştır.

           Büyükşehir kanunuyla birlikte köylerimizin şehrin her türlü imkânlarına kavuşacağı köylü şehirli ayrımının da ortadan kalkacağı muhakkaktır.

            Kapatılan belediyelerin gerekli ödenekleri cari giderlerine harcamakta, hizmet için belediye başkanlarımız zorlanmakta, sürekli yeni kaynaklar aramakta adeta hizmet için çırpınmaktaydılar. Hizmet için borçlanmakta, gün geçtikçe de belediye borçları artmaktaydı. Kasaba belediyelerine gelen ödenekler direk halka hizmet olarak yansıtılsaydı belki de bu gün beldelerimizin birçok problemi halledilmiş olacaktı. Ayrıca Kaynakların yetersizliğinden dolayı kasaba belediyelerimizde nitelikli eleman da çalıştırılamamaktaydı. Bu da hizmetin kalitesini düşürüyordu.

         Daha önce özel idare sadece kırsal kesime, belediyeler de kendi sınırları içinde imar planlaması yaparken, ili total değerlendirecek bir kurum yoktu. Bu da ilde bir bütünlüğün sağlanmasını engelliyordu. Artık büyük şehir, ili bir bütün olarak değerlendirecek ve imarda bir bütünlük sağlanacak. Bu son derece önemli bir düzenlemedir.

      Bu kanunla birlikte kaynaklar daha etkin ve etkili kullanılacaktır. Yeni kurulan büyükşehir belediyesi ile birlikte ilçelerimiz de adeta büyük ilçe belediyesi olacak ve nitelikli eleman, mimar, inşaat mühendisi, şehir planlamacısı, gibi nitelikli elemanlar çalıştıracak, buda hizmette kaliteyi getirdiği gibi kaynakların daha doğru kullanımını da sağlayacaktır.

     Bu kanun vatandaş memnuniyeti artırmayı, vatandaşın yönetime katılımını sağlamayı öngörmektedir. Bu yeni anlayışla kamu yönetimi; etkinliği, verimliliği ve vatandaşın artan beklentilerini karşılamak durumundadır.

           Ayrıca köylerimizin etkin bir şekilde hizmet alması için belediyelerin yatırım bütçelerinin %10’unu 10 yıl süre ile köylerin alt yapılarına ayırmak zorundadırlar. Büyükşehir bütçe payları ciddi şekilde artmaktadır. Büyükşehir içinde tahsil edilen vergiden aktarılan %5 bütçe payı, bu kanunla % 6 ya çıkarılmıştır. Daha önce hiç alamadığımız vergiden aktarılan bütçe payını Kahramanmaraş olarak %6 oranından alacağız. Paydan aktarılan bu ödenek de ilimiz için büyük bir kazanç olacak. Ayrıca, asıl önemli olan husus ilçe belediyelerine ve büyükşehirlere verilen % 2.5 genel bütçe payının % 4.5’e çıkarılmasıdır. Bununla ilimizin geliri ciddi anlamda artacaktır. Mevcut durumda toplam pay 251.761.211 TL iken, büyükşehir Kanunu ile bu pay 349.420.791 TL ye çıkacaktır.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE KANUNUNDA YER ALAN BAZI DÜZENLEMELERİ ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ.

 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDE KURULACAK OLAN YATIRIM İZLEME VE DEĞERLENDİRME BAŞKANLIĞI HİZMET KALİTESİNİ ARTIRACAK

Sayın Başbakanımızın Diyarbakır’ı ziyaretinde belediye başkanı: “Çöpleri toplayamam” diyemeyecek, hizmetleri aksatamayacak.Valilere verilen yetkiyle Vali söz konusu hizmetin ildeki diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yerine getirilmesini isteyebileceği gibi yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı aracılığıyla da yerine getirebilecek.

Merkezi idare tarafından yapılan her türlü yardım ve desteğin koordinasyonu, denetimi ve izlenmesi ve acil durumlarda bizzat yerine getirilmesi yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı tarafından sağlanacak. İldeki kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülmesi gereken yatırım ve hizmetlerin aksadığının ve bu durumun halkın sağlığı, huzur ve esenliği ile kamu düzeni ve güvenliğini olumsuz etkilediğinin vali veya ilgili bakanlığınca tespit edilmesi durumunda, vali uygun süre vererek hizmet ve yatırımın gerçekleştirilmesini isteyecek. Hizmet ve yatırımın verilen sürede gerçekleşmemesi halinde, vali söz konusu yatırım ve hizmetin ildeki diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yerine getirilmesini isteyebileceği gibi yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı aracılığıyla da yerine getirebilecek.Yapılan veya yapılacak harcamalar karşılığı tutarlar ilgili kurumun pay ve ödeneklerinden tahsis yapan kurum tarafından kesilerek İçişleri Bakanlığına veya hizmeti yerine getiren diğer kamu kurum ve kuruluşuna gönderilecek.

TİP MİMARİ PROJELER BAŞVURU SAHİPLERİNE ÜCRETSİZ VERİLEBİLECEK.

Mahalleye dönüşen köylerde yapılar için ruhsatlandırma kolaylığı getirilecek, yapılar için geleneksel mimaride proje üretilecek ve bu projeler köylülere ücretsiz verilecektir. Köylerdeki evler hayvancılık tesisleri, bakkal, fırın, kahve gibi işyerlerine ruhsat verilecektir. Köylerde ki yapı stoku ruhsatlı hale getirilecektir. Senelerdir köylerdeki evinin başına yıkılması korkusu yaşayan vatandaşlarımız rahat uyku uyuyacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.