1. Haberler

  2. Yaşam

  3. ELBİSTAN'DA HAVA KİRLİLİĞİ HİSSEDİLMEYE BAŞLANDI
ELBİSTAN'DA HAVA KİRLİLİĞİ  HİSSEDİLMEYE BAŞLANDI

ELBİSTAN'DA HAVA KİRLİLİĞİ HİSSEDİLMEYE BAŞLANDI

Elbistan’ın sorunlarının başında gelen hava kirliliği, kış soğuklarının başladığı şu günlerde kendini hissettirmeye başladı.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olan ve Meteoroloji Müdürlüğü bahçesinde bulunan hava kalitesi izleme istasyonu, son günlerde havadaki partikül madde oranını daha yüksek ölçmeye başladı. 
Kış soğuklarının yavaş yavaş kendini hissettirdiği şu günlerde, özellikle akşam saatlerinde havadaki kirlilik gözle görülebilir seviyeye ulaşırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan ve Elbistan’da ölçülen değerler, özellikle akşam 19.00 ile 20.00 saatleri arasında yüksek değerler ölçüyor.
Elbistan Meteoroloji Müdürlüğü bahçesinde bulunan ve her saat yaptığı ölçümleri otomatik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait web sitesine gönderen hava kalitesi izleme istasyonu, 29 Ekim 2012 günü saat 19.00’da havadaki toz, duman ve kül atıklarını belirten partikül madde oranını 563 µg/m³ olarak ölçtü. Normal değerlerin 60 ila 180 µg/m³ olması gerekirken istasyonda ölçülen değerler, 30 Ekim günü saat 19.00’da 267, 31 Ekim günü saat 20.00’da 590, 1 Kasım günü saat 19.00’da ise 574 µg/m³’e ulaştı. Kalorifer ve sobaların tam kapasite ile yakılması durumunda bu ölçülen değerlerin katlanarak artacağı düşünülüyor.

BELEDİYE KİRLİLİĞE SAVAŞ AÇTI
Elbistan’daki hava kirliliğinin önlemenin en kolay yolunun doğal gazın gelmesi ile mümkün olacağı belirtilirken, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük’ün talimatı ile son 3 yıldan beri çalışmalar yapılıyor.
Özellikle kalorifer görevlilerinin eğitimi ve kazanları doğru yakmaları konusunda çalışmalar yapılırken, kirliliği tetikleyen kazan fanlarının ise kaldırılması için çaba harcanıyor.
Fanların açık olarak kalorifer kazanlarının yakıldığı durumlarda, katı yakıtın önemli bir kısmının bacadan doğaya salındığını belirten uzmanlar, aynı zamanda ısı ve ekonomik kayba da neden olduğunu dile getiriyor.
Elbistan Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları organize eden Zabıta Müdürü Bahadır Özen, son yıllarda yaptıkları çalışmalar sayesinde, hava kirliliğinin hissedilir derecede azaldığını belirterek, bu konuda vatandaşlardan da destek istedi.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ile birlikte denetim ve yaptırımların gerçekleştirildiğini ifade eden Özen, şunları kaydetti:
“Zaten kendisi de bugünkü denetimlerinde bizden kalorifer kazanlarındaki fanların kaldırılmasını istediler. Biz bunu kesinlikle uygulayacağız. Uygulamadaki amacımız, hem vatandaşımız fazla kömür yakıyor hem de hava kirliliği yüzde 30-40 oranında artıyor. Bu konuda çok kötü duman çıkaran bir baca gördüklerinde vatandaşlarımızdan 110 İtfaiye veya 153 Zabıta hatlarını aramalarını istiyoruz. Fanların kaldırılması konusunda bize vatandaşların ellerinden gelen desteği vermesini istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.