EKİNÖZÜ'NDE EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Ekinözü kaymakamı Abdülhamit Karaca, , İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer SEYRAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Daniye İLİK, Şube Müdürü İbrahim YENER öğretmenler ve örgencilerin katıldığı eğitimde örgencilere, Ekinözü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık M

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
EKİNÖZÜ'NDE EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 Eğitim toplantısında açılış konuşmasını yapan Kaymakam Abdülhamit Karaca ‘ ekmek israfının önlenmesi kampanyasına gönülden destek verdiklerini, eğitim ve yayım çalışmaları ile Ekinözü İlçesinde ekmek israfını önlemeye çalışacaklarını söyledi.

Bakanlığımızca yürütülen kampanya dâhilinde, , ekmek israfının önlenmesi amacı ile okullarda ve toplu tüketim yerlerinde bilgilendirme toplantıları yapılıyor. Toplumda bilinç oluşturularak, ilimizde ekmek israfının düşürülmesi hedeflenmektedir.

Toprak Mahsulleri Ofisinin  2008 ve 2012 yıllarında yaptığı araştırmaya göre ekmek israfı nedeniyle ülkemizin yıllık ekonomik kaybının 1,546 milyar TL olduğu görülmektedir. Bu rakamın, Dünya birincisi olduğumuz un ihracatından 2011 yılında elde edilen 1,605 milyar TL gelire eşdeğerdir.

Kampanya kapsamında okullarda, pansiyon ve yurtlarda, toplu tüketim yerlerinde eğitim ve yayım çalışmalarına  yıl boyunca devam edilecek.

Eğitim toplantısı Ekinözü Yatılı Bölge Okulu öğrencilerin görüş ve önerilerinin dinlenmesi ile son buldu.

Ekmek İsrafını Önlemek İçin Evlerde Neler Yapılabilir

- İhtiyaçtan fazla ekmek alınmamalı

- Ekmekler dilimle tüketilmeli

- Uzun süre saklama amaçlanıyorsa poşetlenerek derin dondurucuda saklanmalı

- Kuruyan ekmekler israf edilmemeli, içerisinde az miktarda su kaynayan tencerenin üzerine yerleştirilen süzgeç üstüne konularak, yumuşatılmak sureti ile tüketilmeli

- Bayatlayan ekmekler galeta unu veya kurutulmuş ekmek içi şeklinde çeşitli yemek ve pasta yapımında kullanılmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.