1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bu ülkede yokluk yok, varlık var
Bu ülkede yokluk yok, varlık var

Bu ülkede yokluk yok, varlık var

Memka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Kaya ekonomi özel sayımızda sorularımızı yanıtladı. Piyasanın konuşulanlar yüzünden etkilendiğini söyleyen Memduh Kaya, “Bu ülkede yokluk yok, varlık var” ifadelerini kullandı.

A+A-

Türkiye son zamanlarda ekonomik saldırılara maruz kaldı. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz bütün bu durumlara Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘buda geçer’ diyoruz. Biz İnşaat sektöründe buna benzer durumları çok yaşadık. Ülke olarak da firma olarak da krizleri aşma konusunda tecrübesiz değiliz. İşin içerisinde yeni de değiliz. Bir inşaata başlarken birçok malzemeyi stokumuza alıyoruz. Şu anda yürütmüş olduğumuz Germenicia Park’ın malzemelerinin çoğunu proje başında tamamladık. Biz bu aldığımız tedbirler neticesinde gelen zamların büyük bir kısmını biz göğüsleyeceğiz küçük bir kısmını da satışlara yansıtacağız.

Dövizdeki kur dalgalanmaları sektörünüzü nasıl etkiledi?

Ülkedeki döviz dalgalanmaları sektörümüzde müşterileri kararsız hale getirdi. Satışlarımız bitmiş değil ama müşterilerimizde bir kararsızlık var. Döviz sahipleri ellerindeki dövizleri bozdurmak istemiyor. Türkiye’de döviz de var Türk lirası da var. Bankalara bakarsanız yarısı döviz yarısı Türk lirası. Bu ülkede yokluk yok, varlık var. sadece ekonomi çarklarında durağanlık var. İnsanlar sadece dalgalanmanın bitmesini bekliyorlar.

Bu dönemdeki en önemli mesaj, “ülkenin ve şehrin ekonomisine sahip çıkmak adına birlik olunması gerekiyor” olarak veriliyor. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Biz dinimize göre yaşıyorsak birlik ve kardeşliği ön planda tutacağız. İki kişi bu memlekette bir araya gelmemek için çırpınıyor. Buna en başta siyasilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın örnek olması gerekiyor. Biz de sonrasında iş adamı ve vatandaş olarak desteklemeliyiz.

Hükümetin açıkladığı yeni ekonomi modeline bakarak kamuda tasarrufa gidilmeli mi? Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tasarruf adına birçok yatırım ileri tarihlere ertelendi. Bununla beraber Hazine Bakanımızın dediğine göre kamuda yapılacaklarla beraber 60 Milyonluk bir tasarruf söz konusu. Bu durumun sektörlerdeki firmalara yatırım ve düzenlemeler konusunda da fayda sağlaması gerekiyor. Örneğin; inşaat sektöründe bazı şeyleri doğru görerek tasarrufa gitmemiz gerekiyor. Yeni yönetmelikte 10 kattan sonra çift asansör kullanılıyor. Ama birisi normal asansör diğeri sedye asansörü olarak belirlendi. Bu sedye asansörlerinin boyutları nedeniyle vatandaş kullanamıyor ve kapalı kalıyor. Bizim sektörümüzde bu ikinci asansör bize göre millete yük konumunda. Bununla beraber yüksek binalarda 2 tane yangın merdiveni şartı var. Gerçek anlamda bir yangın merdiveni yapalım ve bir tane yapalım. Şartları iyileştirilmeli ama 2 adet bir adete düşmeli. Ayrıca 2 bin metrekarenin üzerindeki binalara kombi tesisatı ile müstakil ısıtma yapamıyoruz. Merkezi ısıtma zorunlu oluyor. Bu da sektörde Türkiye’nin kanayan yarası. Bundan kaynaklı apartmanlarda huzursuzluklar çıkıyor. Para ödemeyenler oluyor, komşuluk ilişkileri zedeleniyor. Binaya ayrıca kazan dairesi yapılıyor. Her daireye ayrıca şofben takılıyor. Bu da ekstra maliyetler doğuruyor. Bu durumlara çözüm bulunup, ciddi anlamda denetlenmesi gerekiyor. Bireysel kombi sistemi bir an önce yürürlüğe girmeli. Metrekare şartının ortadan kalkması gerekiyor. Germenicia Park’tan Müslüman bir Rus vatandaşlarına daire sattık. Yine geçtiğimiz günlerde Amerika’dan birine daire satışımız oldu. iki vatandaş da bir ay bu daireyi kullanacaklar. Rus vatandaş ramazan aylarını geçirmek için aldı, Amerikan vatandaş da tatilini geçirmek için. Bu ve bunun gibi insanların yıllık yakıt ücreti ödemesi çokta mantıklı değil. Buna benzer evi boş olan insanlar neden enerji gideri ödesinler ki?

İnşaat sektörünün ana sıkıntısı nedir? Çözüm önerileriniz var mı?

İnşaat sektöründe maliyetin yüzde 20si demir. İnşaat demir ile başlar. Bu çarkı döndürecek en büyük ateşleme demir ile olur. inşaatın pencerelerden kapı kollarına varana kadar hepsinin içerisin de demir var. Çatılardan tutunda korkuluklara kadar demir maliyetlerinin içinde yer alıyor. Yüzde 20 demir maliyeti asla küçümsenemez. Bu çarkın anahtarı demirdir. Türkiye nüfusunun yüzde 40’ı inşaattan ekmek yiyor. İnşaatın birçok kalemi var. Bütün sektörler inşaattan etkileniyor. Kısaca inşaat maliyetlerinin düşmesi gerekiyor

Memka İnşaat olarak şehrin en prestijli projelerinden bir tanesini hayata geçiriyorsunuz. Germenicia Park hakkında neler söylemek istersiniz?

Biz bu projeyi 63 dönüm bir arazi üzerine inşa ediyoruz. Arsamızın yoğunluğu düşük olduğundan yeşil alanlara ağırlık vermek zorunda kaldık. Diğer yerlerde yoğunluk daha fazla. Germenicia Park’ta bizim sosyal tesis ve bahçe projelerimiz ön plana çıkıyor. Genel olarak bakarak Memka İnşaat’ta herhangi bir duraksama yok. İnşaatlarımız devam ediyor. Daimi ustalarımız kenetlenmiş bir biçimde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda inşaatımızda 200 çalışanımız var. Bu dalgalanmadan etkilenmeden son hızla devam ediyoruz. Biz projelerimizin başlangıç ve bitiş tarihlerine çok önem veriyoruz. Hiçbir zaman banka kredisi kullanmayız ve hiçbir bankaya da borcumuz yoktur. Tamamen öz kaynaklarımız ile bu projelerimizi yürütüyoruz. Geçmişten gelen güvenimiz ile yolumuza devam ediyoruz. Bizler için müşteri memnuniyeti çok hassas bir konudur. Her zaman verdiğimiz sözün arkasında durduk. Biz yaptığımız projeler ile kazanmanın yanında ekstra kazandırdık. Kayseri tarafından Kahramanmaraş’a giriş yapan herkes Germenicia Park’ın görünümü ile büyülenecektir. Bu proje ile şehre giriş siluetinde pozitif değer kazandırdığımızı düşünüyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.