1. Haberler

  2. Yaşam

  3. BEYOĞLU’NDA 2 ŞUBAT DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
BEYOĞLU’NDA 2 ŞUBAT DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

BEYOĞLU’NDA 2 ŞUBAT DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla Beyoğlu Belediyesi ve TEMA İşbirliği ile bir etkinlik düzenlenerek “Gavur Gölünde” kuş sayımı yapıldı.

A+A-

Kuşların ana göç yolu üzerinde bulunan Gavur gölünde 10.000,00 dönüm alan üzerinde bulunan “Kuş Cenneti” canlıların üreme merkezlerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Beyoğlu Belediye Başkanı Osman OKUMUŞ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mevsimin, kuşların geçiş zamanı olmadığı için fazla bir kuş tespiti yapamadıklarını belirtti.

Dünya Sulak Alanlar Günü'nün, sulak alanların korunmasının önemine binaen kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla kutlandığını belirten Başkan Okumuş, şöyle devam etti:

"Sulak alanlar, bulundukları yörede nem oranını yükselterek, başta yağış ve sıcaklık olmak üzere yerel iklim elemanları üzerinde olumlu etki yaparlar. Tortu ve zehirli maddeleri alıkoyarak ya da besin maddelerini (azot, fosfor gibi) kullanarak suyu temizlerler. Yeraltı sularını besleyerek veya boşaltarak, taban suyunu dengeleyerek, sel sularını depolayarak, taşkınları kontrol ederek, kıyılarda deniz suyunun girişini önleyerek bölgenin su rejimini düzenlerler. Nem oranını yükselterek, başta yağış ve sıcaklık olmak üzere yerel iklim elemanları üzerinde olumlu etki yaparlar."

Sulak alanları, dünyanın tabii zenginlik müzeleri olarak niteleyen Okumuş, "Çevre bilincimizin gelişimine, doğaya duyduğumuz saygıya ve daha yaşanabilir bir dünya hedefimize önemli katkılar sağlanması dileğiyle vatandaşlarımızın 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü'nü kutlarım." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.