1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bayramda çalışanlar dikkat! Çifte yevmiye
Bayramda çalışanlar dikkat! Çifte yevmiye

Bayramda çalışanlar dikkat! Çifte yevmiye

Kurban Bayramı’nda 4.5 gün resmi tatil bulunuyor. Resmi tatillerde çalışanlar hem normal yevmiyelerini alacak hem de tam gün için ödeme yapılacak. Mesai varsa ayrıca ödeme var

A+A-

Kurban Bayramını geride bıraktık ancak tatil hala devam ediyor. Yarın 9 günlük tatil bitecek ve işbaşı yapılacak. Ancak kamu çalışanlarına tanınan bu 9 günlük tatil özel sektörde çok geçerli olmadı.

Faruk Erdem'in haberine göre; Bazı şirketler arefe gününü tatil ilan edip çalışanlarına 9 günlük tatil yaptırsa da birçok işyeri arefe günü açık kaldı. Bu arada bazı mesleklerde bayram süresince çalışma da devam etti.

Dolayısıyla 4.5 günlük resmi tatil boyunca birçok vatandaş çalıştı.
Bu çalışmaların ayrıca bir karşılığı bulunuyor. Yasalarımız resmi tatillerde çalışan sigortalıların çifte yevmiye alacağını hükme bağlamış durumda.
Bayramda yapılan çalışmaların mutlaka para olarak ödenmesi gerekiyor. Bu çalışmalar karşılığında izin yaptırılması söz konusu olmuyor. O yüzden işverenlerin bu konuya dikkat etmesinde yarar var. Ödenmeyen ücretler çalışanlara haklı fesih ile tazminat imkanı getiriyor.

İKİ KATI ÖDENİYOR
Bayramda çalışan işçilere verilecek ücret normal dönemde verilen ücretin iki katı olarak hesaplanıyor. Zamlı ücretler 4.5 gün için ayrı ayrı hesaplanıyor.
Yani bayramın tamamında çalışan işçi için 4.5 günlük mesai hesaplanıyor. Bayramın bir kısmında çalışanlar için ise çalıştığı kadar ödeme yapılıyor.

NASIL HESAPLANIYOR
Aylık maaş alarak çalışan bir kişi için toplam brüt ücreti 30 güne bölünerek bir günlük ücret tutarı hesap ediliyor. Çıkan rakam ikiyle çarpılarak bayram çalışmasının ücreti bulunuyor.

Yani maaşı 3.000 TL olan bir işçinin günlük yevmiyesi 100 lira olarak hesaplanıyor. Bu işçi için bayramda çalıştığı her gün için 100 liraya ilaveten ayrıca 100 lira ödenecek. Bayramda çalıştığı gün için 100 lira değil 200 lira alacak. Eğer bayram günü buna ilaveten mesai de yapmışsa, yani 7,5 saatten fazla çalışmışsa her saat çalışması için de yüzde 50 fazlasıyla ücret ödenecek.

ZORLA ÇALIŞMA YAPILAMAZ
Bayramlarda ve diğer resmi tatillerde işçiler zorla çalıştırılamıyor.
Bu günlerde çalışmak istemeyen işçi için bir zorlama yapılamıyor. Çalışmak istemeyen işçi izin yapıyor.
Ancak iş sözleşmesinde bayramlarda çalışma yapılacağı konusunda bir anlaşma imza altına alınmışsa bu kez işçinin çalışması zorunlu oluyor. O yüzden iş sözleşmesi yaparken her maddeyi okumakta fayda var. Sözleşme gereği çalışmak durumunda olan işçiye de yukarıdaki hesapta olduğu gibi bayram ücreti ödeniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.