1. Haberler

  2. Yaşam

  3. BAKAN ŞAHİN, PATLAMANIN MEYDANA GELDİĞİ FABRİKADA İNCELEMELERDE BULUNDU
BAKAN ŞAHİN, PATLAMANIN MEYDANA GELDİĞİ FABRİKADA İNCELEMELERDE BULUNDU

BAKAN ŞAHİN, PATLAMANIN MEYDANA GELDİĞİ FABRİKADA İNCELEMELERDE BULUNDU

Gaziantep'teki 7 kişinin ölümüne, 8 kişinin ise yaralanmasına neden olan patlamayı değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Burada normal sistem çalışırken değil; yeni bir sistem ilave ederken, muhtemelen yüksek sıcaklık ve basınç den

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 7 kişinin ölümüne, 8 kişinin ise yaralanmasına yol açan patlamanın meydana geldiği fabrikada incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarına açıklama yaptı. Bakan Şahin, olayı AK Parti grup toplantısında duyar duymaz Gaziantep’e geldiklerini belirterek, ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da geçmiş olsun dileklerini iletti. Kimya mühendisi olduğunu ve hayatının 15 yılının boyahanede geçtiğini kaydeden Şahin, 4. OSB’nin en iyi sanayi bölgelerinden biri olduğunu ifade ederek, “Bu tesis daha 2 yıllık bir geçmişe sahip. Buhar kazanının üzerine bu ısı yalıtım sistemine ekonomisel dediğimiz bir yalıtım sisteminin montajın denemesi sırasında yani normal sistem çalışırken değil; yeni bir sistem ilave ederken, muhtemelen yüksek sıcaklık ve basınç dengesinden kaynaklanan bir patlama neden oluyor. Ve patlamanın sonunda etrafında çalışan hem bu iş yerinde çalışan 3 kardeşimiz hem o ısı geri kazanma sistemini gelip yapan firmadan iki kardeşimiz hayatını kaybediyor. Şu an 7 kardeşimiz hayatını kaybetti” dedi.

 

Üzücü olayların yaşanmaması için hükümet olarak gerekli tedbirlerin önceden beri alındığına işaret eden Bakan Şahin, “Bu gibi olayların yaşanmaması için 2012’nin altıncı ayında iş güvenliği ve sağlığı yasasını çıkardık. Çünkü ben de sanayi komisyonunda yıllarca çalıştığım için bu bizim için çok önemli çünkü çalışma, işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle direkt alakalıdır. Yasal mevzuatlarımızı tamamladık. Bu iş yeri kendi bünyesinde elli kişiden daha fazla işçi çalıştırdığı için bu yasal uygulamanın içine giriyor. Koruyucu ve önleyici tedbirleri oluşturmak, oluşturamadığınız ve önleyemediğiniz zaman işçimizin işverenimizin maddi ve manevi tazminini güçlendirecek şekilde oluşturmak için denetim sistemi çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bir ekiple geldiklerini de ifade eden Bakan Şahin, “Çalışma Bakanımızla bu olay olduktan sonra konuştuk ve Teftiş Kurulu Başkanı da şu anda aramızda. Burada bir eksik varsa bir ihmal varsa bunu bütün heyet raporları çıkacaktır. Bir taraftan işçimizin işverenimizin iş güvenliğiyle ilgili süreçte yasal uygulama şu anda en temel uygulama alanımız ve oda başkanlarımız, organize sanayi yönetimimiz bu olaylarla alakalı olmamasıyla ilgilide sürekli bir eğitim ve sürekli bir denetim sistemini çalıştırıyor. Yani şimdi burada şu eksik olduğu için bu oldu diyeceğimiz bir olay değil. Uygulamada ve tatbikatta bunda sonra ki süreçte neler yapılması gerektiğiyle ilgili tüm birimlerimizle iş birliği halindeyiz” diye konuştu.
Bakan Şahin, olaydan dolayı üzüntülerini de dile getirerek, “Burada en temel şey; yaşam hakkı. Ben yine ve büyük bir iftiharla söylüyorum; 15 yıl işçilik yapmış bir kardeşiniz olarak buralarda çok dolaştım. İşçimizin yaşam hakkıyla ilgili her türlü tedbiri alma bunun için hem yasal düzeni hem de uygulamaları takip etme durumundayız. Bu olay tamamen yeni bir montaj yüzünden meydana gelmiştir. Hepimiz çok üzgünüz ve inşallah bu olayların bir daha olmaması için nasıl bundan önce ne yapıldıysa bundan sonrada hep beraber bunu gayreti içerisinde olacağız” dedi.
Patlama sırasında içeride Suriyeli birkaç vatandaşın da olduğunu doğrulayan Bakan Şahin, “Kampın dışında olup da gelip burada kalan Suriyeli kardeşlerimiz var. Biz bunlarla alakalı da neler yapılması gerekiyorsa ilgili bakanlıklar ve ilgili kurumlarla da çalışmamızı yapıyoruz. Sonuçta hepsi bizim kardeşimiz yapılması gereken ne varsa ne tür tedbir ne tür eksiklik varsa da bunun takibinde olacağız. Suriyelilerde ilgili olarak işverenimiz bize yanında duruyorlardı dedi. Raporlar doğrultusunda daha teknik daha detaylı açıklamaları yaparız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.