AGD, AYASOFYA İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), İstanbul’da bulunan Ayasofya Müzesi’nin tekrar cami olarak ibadete açılması için Türkiye genelinde imza kampanyası başlattı. ‘İmzanla Zincirleri Kır’ ismi verilen imza kampanyası, AGD Elbistan Şubesi tarafından da sürdürülü

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
AGD, AYASOFYA İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

 İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı’nda imza kampanyasını başlatan AGD Elbistan Şubesi, burada bir de basın açıklaması yaptı. Saadet Partisi Elbistan İlçe Başkanı Ali Eminoğlu, Eğitim-Bir-Sen Temsilcisi Tahsin Çıplak, Diyanet-Sen Temsilcisi Ahmet Çelik ve çok sayıda vatandaşın katıldığı kampanyada bir konuşma yapan AGD Elbistan Temsilcisi Ömer Polat, şunları söyledi:
“29 Mayıs 1453 yılında fethedilen İstanbul, hangi inançtan olursa olsun her insan için adaleti tesis etme çabasında olan ve hakkı üstün tutan anlayışın 560 yıldır sembolü olan bir şehirdir. İstanbul fethedildiğinde Fatih Sultan Mehmet Han tarafından camiye dönüştürülen Ayasofya ise hem bu fethin sembolüdür, hem de adaletin zulme karşı üstünlüğünün bir timsalidir.
İstanbul’un 1204’de Latinler tarafından istilasında yağmalanan ve tahrip edilen ve daha sonra tekrar Bizans’ın eline geçtiğinde bir harabe şeklinde olan, birkaç kez onarım gören buna rağmen azametine yakışır bir ilgiyi göremeyen Ayasofya, fetihten hemen sonra temizlenip camiye dönüştürülmüştür. İstanbul’un ilk Cuma namazı burada kılınmıştır. İlk Cuma namazının hutbesini Fatih Sultan Muhammed okumuş, namazı da Akşemseddin kıldırmıştır.
482 yıl cami olarak müminlerin gözbebeği olan Ayasofya 24 Kasım 1934’te bir oldubittiyle müze haline getirilmiştir. Bu dönüşüm milli irade hiçe sayılarak Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleştirilmiştir. Bu kararı içeren vesikanın doğruluğu bile şüphe götürmektedir. Cumhurbaşkanının imzasının taklit edildiği ve kararname numarasının da geriye dönük olduğu konuşulmaktadır. Velev ki imzalar ve belgeler gerçek dahi olsa alınan bu karar yanlış bir karardır. Birilerinin ‘Ayasofya’nın aslı kilisedir, öyle de kalmalıdır’ demeleri ise ‘Eskiden İstanbul Bizans’ındı, şimdi İstanbul’u onlara geri vermeliyiz’ demekten farksızdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.