1. HABERLER

  2. GÖKSUN

  3. 81 ile yazı gönderildi: Yeni dönem başladı
81 ile yazı gönderildi: Yeni dönem başladı

81 ile yazı gönderildi: Yeni dönem başladı

Deprem yönetmeliğiyle ilgili yapılan son değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tüm Türkiye'de geçerli olacak uygulama kapsamında 1 Ocak 2019 tarihinden sonra resmî ve özel binalarda yapılacak deprem güçlendirmelerinde ilgili...

A+A-

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Binalarla İlgili Uygulama Esaslarını içeren  tebliğ bugünkü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre 1 Ocak 2019 tarihinden sonra resmî ve özel binalarda yapılacak deprem güçlendirmelerinde ilgili idarelere  yapılacak olan ruhsat başvurularında ilk ruhsat alma tarihindeki yönetmelikhükümleri geçerli olacak. Yine bu tarihten sonraki kat ilavesi için ilgili idarelere yapılacak başvurularda, ruhsat süresi içinde tamamlanmayan ve yine ruhsat süresi içersinde ilgili idarelere yapılacak olan esaslı tadilat( kat ilaveleri hariç) başvurularında  ilk ruhsat alma tarihindeki yönetmelik hükümleri geçerli olacak.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından geçen yıl Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği hazırlanmış, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte 
“Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY)”  yürürlükten kaldırılmıştı. Ancak ara dönemde hangi yönetmelik hükümlerinin geçerli olacağı, uygulayıcılar ve yetkili idareler arasında tereddüde neden olmuştu.

Yayımlanan tebliğ ile uygulayıcılar ve yetkili idareler arasında tereddüt giderildi

Oluşan bu tereddütleri gidermek için İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı uygulama tebliği hazırladı. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Binalarla İlgili Uygulama Esaslarını içeren Tebliğ bugünkü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yayımlanan tebliğe göre  01/1/2019 tarihinden sonra; yeniden yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek resmi ve özel tüm binaların ve bina türü yapıların tamamının veya bölümlerinin deprem etkisi altında tasarımı ve yapımı ile mevcut binaların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi işlemleri hakkında ilgili idarelere yapılacak olan ruhsat başvuruları, yine bu tarihten sonra; bina kullanım sınıfı değiştirilecek veya  esaslı tadilata tabi olacak binalar için ilgili idarelere yapılacak olan başvurularda ilk ruhsat alma tarihindeki yönetmelik hükümleri geçerli olacak. 

Ayrıca ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl içinde inşasına başlanmayan veya 5 yıllık ruhsat süresi içinde tamamlanmayan ve 1/1/2019 tarihinden önce ruhsat yenilemesi yapılmayan binalar için ilgili idarelere yapılacak olan ruhsat başvuruları,01/1/2019 sonra eksik katlı yapılarda kat ilavesi için ilgili idarelere yapılacak başvurularda, ruhsat süresi içinde tamamlanmayan ve yine ruhsat süresi içersinde ilgili idarelere yapılacak olan esaslı tadilat( kat ilaveleri hariç) başvurularında  ilk ruhsat alma tarihindeki yönetmelik hükümleri geçerli olacak. 

Uygulamada  bütünlük sağlanırken ekonomik kayıpların önüne geçilecek 

Uygulama tebliğ ile birlikte yaklaşık bin 400’ ü bulan belediyelerde , ara dönemde hangi yönetmeliğin kullanılacağından kaynaklı oluşan farklı uygulamaların önüne geçilerek bir bütünlük sağlanacak.
Ruhsat süresi devam eden inşaatlarla ilgili yapılacak tadilat taleplerinde (kat ilavesi hariç), yüklenici ve ruhsat merci arasında düşülen ihtilaflardan doğan imalat gecikmelerinin önüne geçilerek ekonomik kayıplar engellenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.