1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni Anayasa kararını millet verecek!
Yeni Anayasa kararını millet verecek!

Yeni Anayasa kararını millet verecek!

Gine’de soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa çalışmaları sırasında masadan kalkan CHP’yi eleştirerek, "Nihai kararı verecek olan iktidar partisi vasıtasıyla millettir" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, İsmail Kahraman’ın siyasi partilere ‘masaya dönün’ çağrısına CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına dair soruya, “CHP Genel Başkanı'nın şu anki tavırları ipe un sermekten başka bir şey değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konakri’deki temasları kapsamında Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, Anayasa Komisyonu dağıldıktan sonra İsmail Kahraman’ın siyasi partilere masaya dönün çağrısına CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına dair soruya, “TBMM Başkanımızın parlamentodaki 4 siyasi partinin genel başkanlarına yapmış olduğu davet benim şahsımla alakalı değildir. Yapılan davet, sadece bir yeni anayasanın görüşülmesi ile ilgili bir davettir. Bu yeni Anayasanın görüşmesi, müzakeresi ve mutabakat sağlanabilirse alınacak netice ülkemizin geleceği içindir. Burada şahsımla ilgili olur mu olmaz mı böyle bir değerlendirme söz konusu değildir. Ana muhalefet partisi genel başkanının şu anki tavırları ipe un sermekten başka bir şey değildir. Eğer dürüstseniz masadan kaçmazsınız. Bundan önce bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. İlk defa halka gitmek suretiyle yapılan bir cumhurbaşkanlığı seçimiydi. Bu cumhurbaşkanlığı seçimine bir genel başkan olarak siz kendiniz katılmadınız. Dışarıdan bir ısmarlama aday çıkardınız. Üzerinde 14 siyasi parti anlaştınız ama milletim sizde ittifak etmedi. Milletim şahsım üzerinde yüzde 52 ile ittifak etti ve bizi cumhurbaşkanı olarak görevlendirdi” dedi.

Erdoğan açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Meydanlarda söz verdiğiniz Anayasa’nın yapımı ile ilgili 4 siyasi partinin 3’er tane temsilcisi var. Burada iktidar partisinin 317 milletvekili var. 317 milletvekili 3 kişi ile temsil ediliyor. Ama bunun karşısında 233 milletvekili var 233 milletvekili ise 9 milletvekili ile temsil ediliyor. Görüldüğü gibi bu adil bir yaklaşım değil. Ama iktidar partisi benim dönemimde de bunu uyguladık, üzümü yiyelim bağcı ile işimiz yok anlayışından hareketle gelin çalışalım şu işi bitirelim dediler. Ama yine kaçtılar, gittiler. Hiçbir zaman sorun çözmek için değil aksine sorun meydana getirmek için varlar. Şu andaki durum da bundan ibarettir, öyle zannediyorum ki, diğerleri nasıl tavır takınır bilemiyorum. Ama burada yine nihai kararı verecek olan iktidar partisi vasıtasıyla millettir. Onun için iktidar partisi üzerine düşeni yapacaktır diye düşünüyorum.” 

“GİNE’YE GEÇMİŞTE GELEN SÖMÜRGECİLER GİBİ DEĞİL KARDEŞLİK BAĞI İLE GELMEK İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gine’de düzenlenen ortak basın toplantısında “Bize 69 milyon dolarlık potansiyel yakışmıyor. Bunu en kısa zamanda 250 milyon dolara çıkaralım, ardından 500 milyon dolara çıkaralım. Yer altı, yer üstü zenginlikleri ile biz Gine’ye geçmişte gelen sömürgeciler gibi değil kardeşlik bağı ile gelmek istiyoruz” dedi.

Erdoğan, “Kardeşliğimizin bize yüklediği çok önemli işler var. Bunu ülkemden örneklerle Sayın Cumhurbaşkanı’na ifade ettim. Eğitimde ciddi boşluk var bu konuda ilk etapta gerek fiziki mekanların oluşturulması ve bunun yanında takibi öğretmenler noktasındaki açığın giderilmesi. Bir diğer adım sağlıkta ciddi açık var. Dolayısıyla sağlıkta da bir yapılanmanın içerisine gidilmesi. Bu konuda Türkiye olarak kendileriyle işbirliğine gidebileceğimi ve süratle bu adımları atıp burada da fiziki mekanların halleri ile birlikte geçiş sürecinde sağlık elemanları itibariyle destek bir taraftan da TİKA vasıtasıyla sağlık elamanı yetiştirmek veya ülkemizdeki öğrencilerinden tıpta öğrenim gören öğrencileri bir an önce yetiştirip tekrar Gine’ye döndürmek bunun için Gine’ye döndürmek. Bunun için de yoğun bir çalışmanın içine girebiliriz dedik” ifadelerini kullandı.

Gine’de madenler noktasında ciddi bir kaynak olduğunu belirten Erdoğan, “Gine yıllarca aslında sömürülmüş. Kimsenin de sesi çıkmamış. Öbür tarafta petrol, öbür tarafta doğalgaz söz konusu. Tüm bunların değerlendirilmesi konusunda Türkiye ve Gine nasıl işbirliği yapabilir bunların müzakeresini yaptık” ifadelerini kullandı.

Bir diğer adımın da madenlerin işletilmesi konusu olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili bakanların karşılıklı görüşmeleri ile belirleneceğini bildirdi. Erdoğan, Gine’nin ulaşım alt yapısının ele alınması gerektiğini ve alt yapı sorunu olduğunu kaydetti.

Erdoğan açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Gine’yi dost ülke olarak görmüyorum dostluğun ötesinde kardeş bir ülke olarak görüyorum. Kardeş olmanın sorumluluğu bizim için daha fazla” dedi.
İki ülke arasındaki ticari potansiyelin çok düşük olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize 69 milyon dolarlık potansiyel yakışmıyor. bunu en kısa zamanda 250 milyon dolara çıkaralım, ardından 500 milyon dolara çıkaralım. Yer altı, yer üstü zenginlikleri ile biz Gine’ye geçmişte gelen sömürgeciler gibi değil kardeşlik bağı ile gelmek istiyoruz” dedi. 

Erdoğan, THY’nin Haziran başından itibaren seferlerini başlatacağını duyurdu. Öte yandan Erdoğan, Conde'nin yarın doğum günü olduğunu ifade ederek kendisine doğum günü müjdesi vermek istediğini söyledi. Erdoğan, İBB'nin Gine başkentine 50 adet otobüs hibe edeceğini ve bu otobüslerin bakımlarının yapılacağını, belli bir heyetin davet edilecek onları yetiştireceğini söyledi. Erdoğan daha sonra, yedek parçaları ile bu otobüslerin Gine'ye gönderileceğini kaydetti.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.