1. HABERLER

  2. SURİYELİLERE YÖNELİK KUTLU DOĞUM ÇOŞKUSU
SURİYELİLERE YÖNELİK KUTLU DOĞUM ÇOŞKUSU

SURİYELİLERE YÖNELİK KUTLU DOĞUM ÇOŞKUSU

Kahramanmaraş İl Müftülüğü çadırkente kalan Suriyeliler için Kutlu doğum Proğramı düzenledi. Programa Diyanet İşleri başkanlık Müşaviri Hasan Başiş te katıldı. Başiş, Suriyeli Kız çocuğunun konuşmasıyla gözyaşlarını tutamadı.

A+A-

Kahramanmaraş çadırkent konaklama tesislerinde kalan Suriyeli sığınmacılar için düzenlenen etkinlikle "Kutlu Doğum" sevincine ortak olundu.

Program Sabancı kültür merkezinde Abdülhamithan Camii Müezzini Ökkeş Aksunun okuduğu Kuran tilavetiyle başladı.

İl Müftüsü Muhammed Gevher yaptığı konuşmada, Suriyelilere yönelik yapılan yardımlarda eksikliğin olduğu belirtti. Müftü Gevherin konuşması Malatya Yeşilyurt Müftüsü Mehmet Çınar tarafından Suriyelilere çevrildi. İl Müftüsü Muhammed Müftü Gevher burada; “Bu sevgi ve peygamber aşkının hayata yansımasını yeterli görmeyen Diyanet İşleri başkanlığımız, Türkiye’mizin her yerinde kutlu doğumu ihya etmeye başladı. Bizlerde Devlet ve millet olarak bunu en güzel şekilde başarıyoruz. Suriyeli kardeşlerimize, misafirlerimize tabi ki ensar olarak görevimizi yapıyoruz, hatamız eksikliğimiz olabilir. Onlardan bu hatalarımızdan dolayı burada özür diliyoruz.” Müftü gevher konuşmasının sonunda mübarek üç aylara girdiğimiz için Suriyelilere üç ayların hayırlı mübarek olmasını diledi.

Diyanet İşleri başkanlığı başkanlık Müşaviri Hasan Başiş yaptığı konuşmasıyla Suriyelilerin gönlünde yer aldı. Başkanlık Müşaviri konuşmasını Arapça olarak olarak tamamladı. Mehmet Görmezin sıcak ve samimi selamlarıyla konuşmasına başlayan başkanlık Müşavir Hasan Başiş; “Ankara’dan sizin için geldim. Sizlere diyanet İşleri başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmezin sıcak selamlarını getirdim. Türkiye’mizin her köşesinde oturan Suriyeli kardeşlerimize getirdim. Bende başkanımızı temsilen buradayım. Elbette sorunlarımız ve sıkıntılarımız var, bundan nasıl çıkacağımızın anahtarı var? Bu anahtar hem gizli hem de sihirlidir. Bu anahtarı Allahtan talep etmeyi çok iyi bilmeliyiz. Âdem aleyhisselamdan Peygamberimize olduğu gibi bizlerde imtihandayız. Allahtan zaferin en kısa zamanda olmasını talep ediyoruz. Siz bizdensiniz, bizde sizdeniz. Sizler Türkiye de değerlisiniz.” Başkanlık Müşaviri konuşması sık sık tekbirler ve sloğanlarla kesildi. Başiş konuşmasının sonunda; “ Müslüman Müslüman’ın kardeşidir ona zulmetmez; onu düşmana teslim etmez. Kim bir Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümanın sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamette onun bir sıkıntısını giderir. Kim de bir Müslümanın ayıbını örterse, Allah da kıyamette onun bir ayıbını örter.”hadisiyle son verdi.

Daha sonra Suriyeli Muhammed Muvada ile Teysir İsmail Peygamber efendimize methiyeler gönderdi. Ailesini Suriyede bıraktığını belirten minik kız çocuğu Rabia ise kısa konuşmasında Türkiye Cumhurbaşkanına, başbakana, Valiye, diğer yetkililere ve Suriyeli öğretmenlere teşekkür etti. Minik Rabia dinleyenleri duygulandırdı. Vali Mustafa Hakan Güvençer teselli için kucağına aldığı kız çocuğu herkesi duygulandırdı. Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Hasan Başiş Gözyaşlarını Tutamadı.

Programın sunumunu yapan Malatya Yeşilyut ilçe Müftüsü Mehmet Çınar’ın Arapça birlik ve beraberlik çağrısının ardından seslendirdiği “Uhut Savaşı”anlatımıyla salondan alkış aldı.

Program Abdülhamithan Camii Müezzini Yakup Okurun Arapça okuduğu ilahi ve kasidenin ardından, yine Malatya Yeşilyurt ilçe müftüsü Mehmet Çınar’ın duasıyla son buldu.

Programa; Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Diyanet İşleri başkanlık Müşaviri Hasan Başiş, Vali Yardımcısı Ferhat Kurtoğlu, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Kültür müdürü, Seydihan Küçükdağlı, İl Müftü yardımcıları Davut Polat, Beyazıt Kanat, Din Görevlileri ve gönüllüleri dernek başkanı Şevket Bozdoğan, ile çadırkente kalan Suriyeliler katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.