1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milli Savunma Bakanlığı Binası Taşınıyor
Milli Savunma Bakanlığı Binası Taşınıyor

Milli Savunma Bakanlığı Binası Taşınıyor

Milli Savunma Bakanlığı Binası Taşınıyor

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile Milli Savunma Bakanlığının teşkilat yapısında değişikliğe gidildi.

Bakanlık merkez teşkilatında yapılan değişikliğin ardından müsteşar yardımcısı sayısı 5'e çıkarılırken, bakanlık, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Tersaneler Genel Müdürlüğü, Askeri Adalet İşleri ve Kanunlar Genel Müdürlüğü, Askeralma Genel Müdürlüğü, Personel ve Mali Yönetim Genel Müdürlüğü, İnşaat Emlak ve Milli Mayın Faaliyet Merkezi Genel Müdürlüğü, Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Genel Plan ve Prensipler Genel Müdürlüğü, Hukuk Müşavirliği, Muhabere ve Bilgi Sistem Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı ve diğer komutanlıklardan oluştu.

Darbe girişiminin ardından yaşananlar ve bakanlığın yeni teşkilat yapısı dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı karargahının bulunduğu yerleşkeden çıkarılmasına karar verildi. Bu kapsamda bakanlık için yeni hizmet binası arayışına başlandı.

Kanun hükmünde kararname ile kapanan askeri liselerin yerleşkelerinin durumu da bir diğer merak konusu oldu. Kuleli, Maltepe ve Işıklar askeri liselerinin binalarına ilişkin Milli Savunma Bakanlığında çalışma başlatıldı. Yapılan toplantılar ve ilgililerden alınan görüşlerin ardından söz konusu binaların durumu netleşecek.

Kanun hükmünde kararnameler neler getiriyor
Olağanüstü hal kapsamında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğü giren kanun hükmünde kararname, birçok değişikliği içinde barındırdı. Bunların başında Yüksek Askeri Şura'nın yapısı bulunuyor. Düzenlemeyle Yüksek Askeri Şura üyeleri, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı ile Kuvvet Komutanları olarak yeniden belirlendi.

Jandarma Genel Komutanı, Donanma Komutanı ve ordu komutanlarıyla orgeneral ve oramirallerin Yüksek Askeri Şura üyeliğine son verildi. Şuranın sekretarya hizmetleri de Genelkurmay Başkanlığından alınarak, Milli Savunma Bakanlığına devredildi.

Kurmaylık eğitimi için özel enstitüler
Düzenlemeyle kara, deniz ve hava harp okullarıyla astsubay meslek yüksek okulları kapatılmayarak, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulacak Milli Savunma Üniversitesine bağlandı. Harp akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları ise kapatıldı.

Harp akademilerinde verilen kurmaylık eğitiminin bundan sonra Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde kurulacak enstitülerde verilmesi kararlaştırıldı. Mevcut askeri okul öğrencileri ise durumlarına uygun okullara nakledilecek.

Harp okulları, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, jandarma dahil astsubay meslek yüksek okulları, askeri liseler ve astsubay hazırlama okullarında öğrenime devam eden öğrenciler, giriş sınavlarının yapıldığı tarihte aldıkları puanlar dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığınca durumlarına uygun fakülte, yüksek okul, meslek yüksek okulu ve liselere nakledilecek.

Tazminat alınmayacak
Söz konusu askeri okullardan 30 Ağustos tarihi itibarıyla mezun olacak askeri öğrencilerin subay ve astsubaylığa ataması yapılmayacak. Bunlara, üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları puanlar dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek fakülte ve yüksekokullarca diploma verilecek.Bu öğrencilerden, okudukları süreye ilişkin herhangi bir tazminat alınmayacak.

Yeni düzenleme kapsamında askeri okullardan her ne sebeple olursa olsun ayrılan öğrencilerden alınan tazminattan vazgeçildi. Bu kapsamda, kanun hükmünde kararnamenin yayınlandığı tarihten önce herhangi bir nedenle askeri okullardan ayrılan veya çıkarılan öğrencilere tahakkuk ettirilen tazminatlar kendilerinden tahsil edilmeyecek, başlatılan tahsilat işlemleri durdurulacak.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.