1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. KSÜ Rektörü DEVECİ’ye Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti Tarafından “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” Verildi
KSÜ Rektörü DEVECİ’ye Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti Tarafından “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” Verildi

KSÜ Rektörü DEVECİ’ye Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti Tarafından “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” Verildi

Azerbaycan Milli Lideri Haydar ALİYEV’in doğumunun 92. Yıl dönümünde; 2015 yılının KSÜ Azerbaycan Üniversiteleri arasında işbirliği ve dostluk yılı ilan edilmesi; Azerbaycan ve Türk Dünyası ile ilgili faaliyetleri nedeni ile.......

A+A-

Azerbaycan Milli Lideri Haydar ALİYEV’in doğumunun 92. Yıl dönümünde; 2015 yılının KSÜ Azerbaycan Üniversiteleri arasında işbirliği ve dostluk yılı ilan edilmesi; Azerbaycan ve Türk Dünyası ile ilgili faaliyetleri nedeni ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ’ye Dünya Azerbaycanlılar Kültür Merkezi tarafından Haydar ALİYEV anısına verilmesi önerilen “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” takdim edildi.

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin göreve gelir gelmez Azerbaycan ile kurduğu gönül ve kültür bağları Azeri kardeşlerimiz tarafından karşılıksız bırakılmamış ve Rektörümüz “Kızıl (altın) Döş Nişanı ve fahri Diploma”   ile ödüllendirilmiştir. Bu nişan ve Diplomanın ilk kez Türkiye’den bir Kardaş’a verilmiş olması misafirler tarafından çok anlamlı bulunmuştur. Sayın rektörümüzün de ödülü Kahramanmaraş adına kabul etmesi ilimiz adına gurur verici bulunmuştur.

Duygusal anların yaşandığı törende Azerbaycan temsilcileri ağabey olarak gördükleri Türkiye’nin bu yüksek ilgisini kendilerini çok gururlandırdığını ve heyecanlandırdığını söylemişlerdir.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleşen “Haydar ALİYEV ve Türk Dünyası” konulu konferans ve “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” takdim töreninin açılış konuşmasını Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER yaptı. Vali GÜVENÇER “dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın milli lideri Haydar ALİYEV’i minnet ve şükranla anıyorum, ruhu ve hatırası şadolsun” diye konuştu.

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER “Ebedi Lider Altın Döş Nişanını Rektörümüz Prof. Dr. Durmuş DEVECİ’ye layık gören Azerbaycan temsilcilerine üniversitemiz ve vilayetimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

dsc_8694-kopyala-kopyala.jpg

Türkiye Cumhuriyeti Azerbaycan Büyükelçisi adına açılış konuşmasını Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe NESİBOVA yaparken NESİBOVA “Göreve geldiği ilk günlerde ilk iş olarak Sayın Rektörümüzün 2015 yılını KSÜ ve Azerbaycan Üniversiteleri arasında işbirliği ve dostluk yılı ilan etmesi bizleri çok mutlu etti. Kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Büyük liderlerin büyüklüğü yıllar geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır diyen Doç. Dr. Necibe NESİBOVA “bu liderlerden biride milli liderimiz Haydar ALİYEV’dir. Bugün hızla gelişen Azerbaycan Onun eseridir. Onun liderliğinde Azerbaycan tarihte birçok zor dönemeçten başarı ile geçmiştir.”dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Kamile ALİYEVA “Haydar ALİYEV ve Türk Dünyası” konulu konferans verdi.

Haydar ALİYEV’in Bağımsız Azerbaycan’ın kurucusu ve mimarı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kamile ALİYEVA “O Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin gelişimine büyük önem vermiş ve onun önderliğinde Türkiye ile birçok stratejik anlaşmaya imza atılmıştır” şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Dünya Azerbaycanlılar Kültür Merkezi eş başkanı Rasim MEMMEDOV tarafından 2015 yılını KSÜ , Azerbaycan Üniversiteleri arasında işbirliği ve dostluk yılı ilan etmesi, Azerbaycan ve Türk Dünyası ile ilgili faaliyetleri dolayısıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ’ye Azerbaycanın büyük devlet adamı ve lideri Haydar ALİYEV anısına Azerbaycan’ın önemli devlet nişanlarından “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” takdim edildi.

Törende ayrıca Rektör DEVECİ’ye Türkiye Azerbaycan ilişkilerine yaptığı katkılardan ötürü Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe NESİBOVA tarafından fahri diploma verildi.

Birçok önemli devlet, siyaset ve bilim adamına verilen “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” İlk kez Türkiye’den bir isme verilirken, nişan takdiminde “Türkiye-Azerbaycan dostluk münasebetinin gelişimine yönelik iki ülke arasında ilim, eğitim ve kültür alanında elde edilen başarı ve hizmetlerinden ötürü ve Haydar ALİYEV ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ideallerine sadakatinden ötürü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” ve “fahri diploma” ile taltif edilmiştir.” denildi.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Durmuş DEVECİ “bugünkü buluşmamıza vesile olan Azerbaycan’ın büyük devlet adamı Haydar ALİYEV’i rahmetle anıyorum. Bugün bizlere ALİYEV’in kardeşliğimize ve birlikteliğimize verdiği değeri yeniden hatırlatıyor” dedi.

İki devlet bir millet olan bizler gönülleri her zaman bir olmuş büyük bir milletin fertleriyiz diyen KSÜ Rektörü Prof. Dr. DEVECİ “Tarih boyunca pek çok kez sınanmış ve her defasında güçlenerek bu günlere ulaşmış olan bu kardeşlik, inşallah her gün daha da güçlenerek devam edecektir” diye konuştu.

Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin kardeşliği her türlü mülahazanın, ekonomik ve diplomatik hesabın üzerinde tutan bir birliktelik ve yakınlık olduğunun altını çizen KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ; “Büyük devlet adamı Haydar ALİYEV adına verilen Ebedi Lider Altın Döş Nişanı’nı şahsıma layık gördükleri için kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyor, bu nişanı üniversitem, çalışma arkadaşlarım Kahramanmaraş şehrimiz adına kabul etmekten onur duyuyorum” dedi.

Ebedi Lider Altın Döş Nişanı takdiminin ardından Azerbaycan devlet sanatçısı Atabey İSMAİLOV tar ve yine Azerbaycan devlet sanatçısı Selim ABBASOV tarafından keman dinletisi gerçekleştirildi. Büyük beğeni ile izlenen gösterinin ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı öğretim elemanları ve KSÜ Öğretim Görevlilerinden oluşan ekip mini bir konser verdi.

Katılımcılar son olarak Azerbaycan Halk Sanatçısı Aygün ZEYNALOVA’nın icra ettiği bir birinden güzel eserlerle müziğe doydu.

dsc_8643-kopyala-kopyala.jpg

Programın sonunda bu büyük ve anlamlı organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Azerbaycanlı misafirlere KSÜ Rektörlüğü tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.