1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kök hücre naklinde yeni dönem
Kök hücre naklinde yeni dönem

Kök hücre naklinde yeni dönem

KÖK HÜCRE NAKLİNDE YENİ DÖNEM TEK SEFERDE 450 MİLYON KÖK HÜCRE NAKLEDİLDİ

A+A-

- ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ'NİN SPONSOR OLDUĞU, PROF. DR. ERCÜMENT OVALI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN PROJE KAPSAMINDA, İKİSİ KAHRAMANMARAŞLI 3 DMD DUCHENNE KAS DİSTROFİSİ HASTASI ÇOCUĞA DÜNYADA İLK KEZ DENENEN YÖNTEMLE TEK SEFERDE 450 MİLYON KÖK HÜCRE NAKLEDİLDİ
- YÖNTEMDE BAŞARI SAĞLANIRSA KAS ERİMESİ OLARAK BİLİNEN DMD HASTALIĞI VE DİĞER GENETİK KAYNAKLI HASTALIKLAR AÇISINDAN UMUT OLACAK

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin (KSÜ) paydaşları arasında yer aldığı, Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında bir seferde 450 milyon kök hücre nakli gerçekleştirildi. 
Acıbadem Üniversitesi'nin sponsor olduğu, Prof. Dr. Ercüment Ovalı tarafından yürütülen proje kapsamında, ikisi Kahramanmaraşlı olan 3 Duchenne Muscular Dystrophy (DMD-Duchenne kas distrofisi) hastası çocuğa dünyada ilk kez denenen yöntemle tek seferde 450 milyon kök hücre nakledildi.

Yöntemde başarı sağlanırsa kas erimesi olarak bilinen DMD hastalığında ve diğer genetik kaynaklı hastalıklar açısından umut olacak. Projenin birçok yönünün yanı sıra özellikle doku uyumu aranan ilk kök hücre operasyonu olması açısından da kök hücreye bakışı değiştirmesi bekleniyor.

Kök hücre nakilleri KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde yapılması planlanan, projeye KSÜ adına dahil olan Kahramanmaraşlı Semih Nuhutlu (11) ve Ömer Faruk Gündeşli (11) adlı iki DMD hastası çocuğun, uygun donörün İstanbul’da bulunması sebebiyle nakilleri İstanbul’da gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen operasyonda 1/3'ü kalp içine olmak üzere, vücudun 80 ayrı noktasından kaslara toplamda 450 milyondan fazla kök hücre nakli gerçekleştirildi. Nakil sonrası her iki hastada da herhangi bir yan etki gözlemlenmezken, bu tip operasyonlar için kritik eşik olan 6 ve 8. haftalarda ortaya çıkması beklenen olumlu sonuçlar gözlemleniyor. Hastalığın seyrinin stabil hale gelmesi olasılığı hastalığın tedavisinde çığır açacak.

Üniversite aracılığıyla projeye dahil olan iki hastanın babası, projenin KSÜ ayağını yürüten KSÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Akif Hakan Kurt ile birlikte, Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci’ye teşekkür ziyaretinde bulundular.
Yaşadıkları duyguyu tarif etmekte zorlanan Savaş Nuhutlu ve Alaaddin Gündeşli başta Rektör Deveci, operasyonu yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve Yrd. Doç Dr. Akif Hakan Kurt olmak üzere bütün ekibe teşekkürlerini ilettiler.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Deveci, iyi niyetle atılan her adımın olumlu sonuçlar doğurduğunu vurgulayarak, “Umuyoruz ki iki küçük evladımız açısından da bu operasyon olumlu sonuçlar doğuracaktır” diye konuştu.
Kök hücre konusunda Kahramanmaraş'ı bölgede merkez yapmayı hedeflediklerini belirten Rektör Deveci, “Kahramanmaraş her şeye layık, geleceğin kök hücre bankası ve kök hücre araştırma ve uygulama merkezini üniversitemiz bünyesinde kurmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır” dedi. 
Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci çok çalışmanın başarının en büyük anahtarı olduğunu hatırlatırken, bu bilinç ve kararlılıkta akademisyen ve çalışanlarla bu hedefin gerçekleşeceğinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.