1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hain Almanya'ya cevap gecikmedi
Hain Almanya'ya cevap gecikmedi

Hain Almanya'ya cevap gecikmedi

Hain Almanya'ya cevap gecikmedi

A+A-

Almanya ve Türkiye arasındaki telekonferans krizinden sonra Ankara harekete geçti. Almanya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a telekonferans engeli nedeniyle, Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ

Almanya'nın Köln kentinde pazar günü düzenlenen 'Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yoluyla halka seslenmesinin yasaklanmasına Türkiye'den sert tepki geldi.

ALMANYA MASLAHATGÜZARI DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Alman haber ajansı dpa, 'güvenilir kaynaklara' dayandırdığını belirttiği haberinde Alman Büyükelçiliği'ndeki maslahatgüzarın Türk Dışişleri bakanlığı'na çağrıldığını duyurdu. Haberde, görüşmenin pazartesi günü öğle saatleri için planlandığı belirtildi.

BOZDAĞ'DAN ALMANYA'YA TEPKİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da dün akşam Konya'da Mevlana Meydanı'nda yaptığı konuşmada konuyla ilgili olarak, "Hani ifade özgürlüğü vardı. Teröristlerin ifade özgürlüğünü savunanlar. Türkiye'de terörün propagandası suç olmaktan çıksın diyen, Avrupa Birliği üye ülkeler, Merkel, ben hepinize soruyorum: Türkiye Cumhurbaşkanı'nın eli kanlı teröristler kadar ifade hürriyeti yok mu?... Bizim onlardan alacağımız ders yok. Bizim aziz milletimizin, demokrasi bilinci bu ayrımcı, ırkçı batıdan bin defa üstündür, bin defa güçlüdür. Demokrasiyi sonunda biz öğreteceğiz onlara" diye konuştu.

Adalet Bakanı Bozdağ, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada da Erdoğan'ın telekonferans yoluyla halka seslenmesinin Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesi ile ilgili olarak " Türkiye Cumhurbaşkanının konuşması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi veya Almanya Anayasasının hangi hükmüne aykırı düştü de engellendi?" sorusunu yöneltti. Erdoğan'ın konuşmasının haksız, hukuksuz ve nezaketsiz bir biçimde engellendiğini dile getiren Bozdağ, bunun büyük bir demokrasi ve hukuk ayıbı olduğunu söyledi.

Bozdağ, Almanya'nın bundan sonra Türkiye'ye karşı demokrasi, hukuk devleti, insan hak ve hürriyeti kavramlarını ağzına almasının asla kabul edilemeyeceğini belirtti.

GÜVENLİK ÇEKİNCELERİNİ GEREKÇE OLARAK GÖSTERMİŞLERDİ

Erdoğan'ın halka seslenişinin Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Yüksek İdare Mahkemesi'nde reddedilmesinin ardından konu Anayasa Mahkemesi'ne taşınmış, Anayasa Mahkemesi başvuruyu usulen reddetmişti. Konuşmaya yasak getiren Eyalet Yüksek İdare Mahkemesi kararında ise gerekçe olarak, Köln Emniyeti'nin güvenlik çekinceleri gösterilerek, farklı karşıt grupların katılacağı gösteride dev ekrandan canlı bağlantı ile grupların tansiyonun yükselme olasılığının artacağı belirtilmişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.