1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Celalettin Güvenç HDP'lilere Osmanlı tokadını patlattı
Celalettin Güvenç HDP'lilere Osmanlı tokadını patlattı

Celalettin Güvenç HDP'lilere Osmanlı tokadını patlattı

Celalettin Güvenç HDP'lilere Osmanlı tokadını patlattı

A+A-

HDP'nin, 22 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde meydana gelen, iki polis memurunun şehit edildiği saldırıyla ilgili araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi kabul edilmedi. Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'in Genel Kurul'da terör örgütü yöneticilerinden Cemil Bayık'ın açıklamasını okuması ise gerginlik oluşturdu. Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç'in HDP sıralarına verdiği cevap Osmanlı tokadı niteliğindeydi. 

TBMM Genel Kurulu'nda partisinin grup önerisi üzerine söz alan Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, iki polis memurunun şehit edildiği bu saldırının bir provokasyon olduğunu savunarak, siyasi partilerin bu karanlık olayı ortaya çıkarması halinde, darbe mekanizmasının da araçlarının ortaya çıkarılmış olacağına inandığını belirtti.

Baydemir, "Bir tuzak kurulmuş ve bu tuzak harfi harfine uygulanmış. Büyük bir kumpasla karşı karşıya bulunduğumuzu görüyoruz." diye konuştu.

Aynı evde ikamet eden üçüncü polisin hala ifadesinin alınmadığını savunan Baydemir, en büyük karanlık perdelerden birinin de bu husus olduğunu ileri sürdü.

Baydemir, "Bu dosyada iki temel dayanak var. Bunlardan biri ihbarcı. İhbarcının kendisi kayıp. İhbarcının abisi darbe girişiminden tutuklandı. İhbarcının diğer abisi aranıyor. Eğer gerçekten çatışma ve çatışmadan kaynaklı ölümlerin, gerçeklerin üstü örtülsün istemiyorsak çatışmayı başlatan kıvılcım olan, fitili ateşleyen bu vakayı aydınlatmak durumundayız." ifadesini kullandı.

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, demokrasinin, birlik ve beraberliğin güçlendirilmesi, kardeşlik hukukunun daha açık bir şekilde ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Türkiye'nin geçmişinden gelen bütün karanlık olayları aydınlatacak bir cesarete sahip olunması gerektiğini dile getirdi.

AK Partili Güvenç, HDP sıralarına seslendi

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, ülkenin temel sorununun terör ve şiddeti durdurmak olduğuna işaret ederek, demokrasi içerisinde bu sorunların çözülmesi gerektiğini bildirdi.

Güvenç, "Eğer karanlık olayları aydınlatacaksanız, eğer bu bu ülkede bir daha yargısız infazları, cinayetleri, işkenceleri önleyecekseniz demokratik siyaseti tercih edeceksiniz." ifadesini kullandı.

HDP sıralarına seslenen Güvenç, şunları kaydetti: "Bu ülkenin gerçek demokrasiye ulaşmasını isteyenler, geleceğin birlik ve beraberlikte olduğunu düşünenler, bana laf atmayacak, bu kürsüye gelecek, Türkiye'de silahın argüman olmadığını, o devirlerin geride kaldığını, silahla çözüm olmayacağını, demokratik siyasetten yana olduğunu burada söyleyecek. Başka bir mesele yok. Sizden de beklediğimiz; Kandil silahı bırakacak. Kandil silahı bırakmıyorsa bu Mecliste oturanlar buraya gelecek, 'Silahın devri bitti. Artık burada demokratik siyaset yapacağız' diyeceksiniz. Bunu dediğiniz gün çözemeyeceğimiz hiçbir olay yok. Kürt siyaseti, şiddet dışında demokratik, sivil siyasete evrilmek zorunda. Evrildiğiniz an hiçbir karanlık nokta kalmayacak, bu ülkenin demokrasisi tekamül edecek. İşin özü budur."

Osman Baydemir, Cemil Bayık'ın açıklamasını okudu

Sataşma gerekçesiyle söz alan Osman Baydemir'in, terör örgütü yöneticilerinden Cemil Bayık'ın bir açıklamasını okuması üzerine, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Bunu mu referans alıyorsunuz Sayın Baydemir? Bu kürsüden referans aldığınız kişilere lütfen dikkat edin. Burası Türkiye Cumhuriyeti'nin kürsüsü." diye tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Baydemir'in, TBMM'ye, Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan vatandaşlara hakaret ettiğini belirterek, "Terör örgütünün elebaşını iyi göstererek, burada açıklamalarını okumak, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan vatandaşlara bir hakarettir. 40 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebebiyet veren kişilerin burada sözcülüğünü yapmak hiçbir milletvekilinin hakkı ve haddi değildir." ifadesini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Celalettin Güvenç'in, konuşmasında terör örgütünün açıklamalarına yer verdiğini anımsatarak, buna da müdahale edilmesini istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.