1. HABERLER

  2. AFŞİN BELEDİYESİ’NDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ…
AFŞİN BELEDİYESİ’NDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ…

AFŞİN BELEDİYESİ’NDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ…

Afşin'de AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın katılımıyla, Kapalı Semt Pazarı temel atma töreni gerçekleştirildi.

A+A-

 

Pazar yeri temel atma töreninde konuşan Ünal, “Afşin sorunlarından yavaş yavaş kurtuluyor ve 2019 yılına kadar inşallah bütün hizmetler yapılmış olacak. Afşin ve Elbistan'a doğalgaz getirmek için ihale yapıldı. Mayıs ayı içerisinde Enerji Bakanımız Taner Bey ile ihaleyi alan firmayla doğalgaz sözleşmemizi imzalayacağız. İnşallah doğalgaz sorunumuzda önümüzdeki süreçte çözülecek. 2019 yılına geldiğimizde bölgemizde sağlık sorunu olmayacak, eğitim sorunu olmayacak. AK Parti olarak bir şeyin müjdesini vermeden önce bunun alt yapısını hazırlıyoruz ve vatandaşlarımıza hizmetin adını duyuruyoruz. Şuanda 10 bin metre kare alanı kapsayacak kapalı semt pazarımızın açılışını gerçekleştiriyoruz. İlçemizde çok önemli yatırımlar hizmete girmekte. Bu konuda emeği geçen başta Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven’e teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Şehirlerin insanlar için yaşanabilir hale gelmesi ve şehirlerin insan kalitesini artıracak bir donanıma sahip olması çocuklarımız için çok önemli olduğunu belirten Ünal konuşmasını şöyle sürdürdü;” Bizler böyle imkânlarda büyümedik. Bizlerin büyüdüğü şehirlerde okullarda tebeşir parasını öğrenciler kendi ceplerinden topluyordu. İmkânsızlığın yokluğun olduğu bir dönemdi. Öğrenciler bir üst sınıf öğrencilerinden kendi ders kitapları satın aldığı günlerden bu günlere geldik. Ama bugün öğrenci okula başladığında sırasında kitaplarını hazır buluyor, akıllı tahtasıyla, tablet bilgisayarıyla insanın her tülü ihtiyacını karşılayan bir devlet anlayışı var artık. Bizler buna yeni Türkiye diyoruz. Çünkü eski Türkiye'de insanın bir kıymeti yoktu. Sağlık hizmeti, eğitim hizmeti, belediyecilik hizmeti yoktu ve insanlara bir değer verilmiyordu. Ama şimdi insana ve insana ait olan her şeye devletin hizmet ettiği bir Türkiye var. Ama bazıları büyük bir gayretle eksi Türkiye'ye dönmek isteyenler var ve eski alışkanlıklara devam etmek isteyenler var. Eski Türkiye'de siyasetçiler tutamayacakları sözleri veridi, her 1 buçuk yılda bir hükümet değişir ve kesinlikle istikrar olmazdı. Ayrıca vatandaştan toplanan her 100 TL'den 86 TL'si vergiye gitmekteydi. Ama hamd olsun bugün toplanan her 100 TL'den 2 veya 3 TL'si faiz giderlerine gidiyor ve bütçenin %14'ü faiz giderlerine gidiyor.  Faiz lobisine gitmeyen paralar artık devletin bütçesine kalıyor ve bu paralar yerel yönetimlere gönderiliyor, sağlık hizmetlerine gönderiliyor. bu bütçelerle şehirlerin kimliğini, karakterini ayağa kaldırıyoruz. " diye konuştu.

Tüm dünyanın Afşin Eshab-ı Kehf'i tanıyacağını belirten Ünal, "Afşin'imizde, Eshab-ı Kehf gibi çok önemli bir tarihi mirasımız var. Eshab-ı Kehf, Dünyadaki çok önemli inanç merkezlerinden birisidir. Fakat burası yıllarca atıl kaldı. 2008 yılında Eshab-ı Kehf'imizi aslına uygun bir şekilde restorasyonunu sağladık. Şuanda Afşin Belediyesine devrini sağladık ve belediyemiz Eshab-ı Kehf'in işletmesini yapacak ve yaşanan bir yer haline getirecek. Ama en önemlisi Eshab-ı Kehf'i, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine aldırdık. Afşin'imizin Eshab-ı Kehf'i, UNESCO'nun dünya mirası aday listesinde ve artık dünya tanıyacak burayı. " açıklamasında bulundu.

 

Daha sonra konuşma yapan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, "Kapalı pazar yeri 10 dönüm arazi üzerinde kurulacak. Pazar yerimizde hem ilçe sakinleri hem de pazarcı esnafı, modern ve ferah bir mekânda alış veriş imkânına kavuşacak. Esnafımızın ve alışverişe gelen vatandaşlarımızın yazın sıcağından kışın soğuğundan etkilenmeyecekleri “Kapalı Pazar Yeri” oluşturuyoruz. Bu mekân içerisinde oluşturacağımız, “Köy Pazarı” alanı ile çiftçilerimizin ürünlerini birinci elden tüketici ile buluşturma imkânı da sağlayacağız. Kapalı pazaryeri bölge insanımızın birçok ihtiyacını da karşılayacak. Çevresinde otoparkı ve sosyal tesisleri de olan geniş bir mekân olacak Afşin’imize yeni pazarımız şimdiden hayırlı olsun” dedi.

Programa, Afşin Kaymakamı Fatih Aksoy, AK Parti İl Başkanı Metin Doğan, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Milletvekili Adayı Mehmet İlker Çitil, AK Parti İlçe Başkanı Şeref Kırbıyık, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Temel atma programından sonra partililerle Hanımlar Kültür ve Spor Merkezi Açılışı için heyet temel atma tören yerinden ayrıldı.

afbl1012-kopyala-kopyala.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.