1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adil Öksüz'ün doktora tezi çıktı
Adil Öksüz'ün doktora tezi çıktı

Adil Öksüz'ün doktora tezi çıktı

Adil Öksüz'ün doktora tezi çıktı

A+A-

Cemaat'in Hava Kuvvetleri İmamı olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün doktora tezindeki ayrıntılar dikkat çekici.

Milli Gazete'den Vefa Özalp'ın haberine göre; Öksüz'ün tezinde, Kur'an-ı Kerim'de Yahudiler ve Hristiyanlara yönelik ayetlerin çok sert olduğunu söylediği iddia edildi.

Adil Öksüz'ün doktora tezinde Fethullah Gülen'in ‘Dinlerarası Diyalogları' tezini aktardığı belirtilirken haberde şu ifadelere yer verildi:

“Hain Öksüz, ‘Ceza Hükümleri Açısından Tevrat ve Kur'an' adlı tezinde, Kuran-ı Kerim'de kullanılan üslubun bugünün Yahudi ve Hıristiyanları için kullanılmasının şart olmadığını öne sürüyor. Öksüz'ün tez danışmanlığını yapan kişi de kamuoyunun yakından tanıdığı, ‘Kuran-ı Kerim, İncileştiriliyor' tartışmasıyla gündem gelen Prof. Dr. Suat Yıldırım'ın olması dikkat çekti. Müslüman düşmanı olarak bilinen ve Türkiye'nin Ermenistan'a soykırım yaptığını savunan İsreal Drapkin'nin eserlerinden fazlaca yararlanan Öksüz, 276 sayfa olan tez çalışmasında Tevrat'a vakıf olup, Kuran-ı Kerim'e vakıf noktasında çelişkiler yaşaması bir başka ilginç ayrıntı olarak göze çarptı.”

Doktora tezinde Dinlerarası Diyalog göndermesinin de şöyle anlatıldığı aktarıldı:

“Özellikle ulaşım ve haberleşme alanlarındaki ilerlemeler insanların, geçmiş dönemlere göre birbirileri ile daha çabuk ve daha hızlı bir şekilde iletişim kurmalarına ve etkileşimlerine neden olmuştur. Bunun en çarpıcı örneklerinden birini, din müntesipleri arsındaki diyalogun oluşturduğu söylenebilir. Bu bakımdan böyle bir diyalogun gündemde olduğu bir dönemde her iki semavi dinin kitapları içinde yer alan ortak bir konunun, karşılaştırmalı bir şekilde incelenmesinin ayrı bir önemi olacağı kanaatindeyiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.