1. HABERLER

  2. Adatepe'nin suyu Elbistan'a gelecek
Adatepe'nin suyu Elbistan'a gelecek

Adatepe'nin suyu Elbistan'a gelecek

Adatepe Barajı’nda biriken suyu, Ceyhan Nehri’nin doğusundan Elbistan’a bağlı Büyükyapalak Mahallesi’ne kadar olan arazilere ulaştıracak sulama kanalının ihalesi, 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

A+A-

Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, Adatepe Barajı’nın 2. ve 3. etaplarındaki son duruma ilişkin olarak bilgilendirmelerde bulundu. Aydın, 54 bin 120 dekar araziyi sulayacak 1. etap basınçlı sulama sisteminin inşaat çalışmalarının başladığını belirterek, 2. etaba ait ihalenin ise 2015 yılı sonuna kadar gerçekleştirileceğini söyledi. DSİ 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, dev projenin Elbistan’ı ilgilendiren bölümü olan 3. etap yapım ihalesinin de 2016 yılı içerisinde yapılacağını kaydetti. Aydın, “Bölgenin en büyük barajı olan Adatepe Barajı, Afşin-Elbistan Ovası’nda yer alan 317 bin 270 dekar arazinin sulama suyu ihtiyacını karşılayacak. Barajda tutulan suyun sulama alanındaki sahalara ulaştırılması için de 3 etap olarak sulama kanalı inşa edilecek. 54 bin 120 dekar arazinin sulanmasını sağlayacak basınçlı borulu şebeke inşaatını kapsayan Adatepe Sulaması 1. Kısım İnşaatı ihalesini 23 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirdik ve söz konusu projenin temeli de 16 Ekim 2015 tarihi itibariyle atıldı. Projenin en az 320 milyon TL’ye tamamlanmasını bekliyoruz. Şuanda 1. Kısım İnşaat’la ilgili Afşin-Elbistan Ovası’nı kapsayan arazi toplulaştırma çalışmalarına paralel bir şekilde sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde arazi toplulaştırma ile ilgili Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından geniş kapsamlı bir toplantı düzenleyeceğiz. Bu toplantımızdan sonra arazi toplulaştırma noktasında daha hızlı ilerleme kaydedeceğimizi düşünüyoruz. Böylece kanal çalışmalarımız da hızlı bir şekilde ilerleyecek” dedi.
Adatepe Barajı’nın en önemli sulama sahasından biri olan 2. Kısım İnşaat İhalesi’nin de 2015 yılı sonuna kadar yapılacağını belirten Aydın, “Adatepe Sulaması 2. Kısım İnşaat ihalesi, Ceyhan Nehri’nin batısında kalan bölümü kapsıyor. Burada Elbistan ve Afşin ilçemize bağlı birçok yerleşim alanlarındaki tarım arazileri suya kavuşmuş olacak” ifadelerini kullandı.
DSİ 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, projenin Elbistan ayağını ilgilendiren 3. Kısım İnşaat ihalesiyle ilgili olarak ise takvimin 2016 yılı içerisini işaret etti.
3. Kısım İnşaat ihalesinin Ceyhan Nehri’nin doğu kısmından başlayıp Elbistan’a bağlı Büyükyapalak Mahallesi’ne kadar olan alanı kapsadığını ifade eden Aydın, “Adatepe Sulama Projesi’nin son etabı olan 3. Kısım’la ilgili ihale hazırlıklarımız devam ediyor. 2015 yılı içerisinde ilk iki kısmı tamamlamış olacağız. 2016 yılı başından itibaren de tüm yoğunluğumuz 3. kısma verilecek. İnşallah, 2016 yılı içerisinde de 3. Kısım İnşaat ihalesini bitirmiş olacağız. Bu ihalenin tamamlanmasının ardından da Adatepe Barajı’nın sulama alanı genişliği 317 bin 270 dekara ulaşmış olacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.