1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. KINALI ELLERİ İLE ‘İÇMELER VE ACI SUYU’ RESMEDECEKLER
KINALI ELLERİ İLE ‘İÇMELER VE ACI SUYU’ RESMEDECEKLER

KINALI ELLERİ İLE ‘İÇMELER VE ACI SUYU’ RESMEDECEKLER

Ekinözü’nde 25 ev hanımı ve genç kız, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı SODES projesiyle İçmeler’i hediyelik ve turistik eşyalara resmedip, ekonomik gelir sağlayacak.

A+A-

2015 yılı SODES projelerinin değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından desteklemeye değer görülen projeler de belli oldu. Kahramanmaraş genelinden 15 proje destek almaya hak kazanırken, Ekinözü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Kınalı Eller Mesleğini Kazanıyor İçmecelerimizi Tanıtıyor’ isimli projesi en dikkat çekici projelerden biri oldu.
SODES’ten 118 bin 250 TL destek alan ‘Kınalı Eller Mesleğini Kazanıyor İçmecelerimizi Tanıtıyor’ isimli proje, ilçedeki ev kadınları ve kızların, turistik ve hediyelik eşya üretimi yaparak meslek sahibi olmalarını amaçlıyor.
Proje kapsamında belirlenecek 25 ev kadını ve genç kız, sağlık turizmi çerçevesinde her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlayan İçmeler bölgesi ve ‘acı suyu’ anlatan figürlerin yer aldığı hediyelik ve turistik eşyaları oluşturulacak stantlarda satacak. Kupa bardak, anahtarlık, tişört ve kalem gibi eşyalar, Ekinözü ile İçmeler bölgesinin folklorik ve tarihi özelliklerini yansıtan resimlerle süslenerek her yaz başında ilçeye gelen ziyaretçilere satılacak.
Ekinözü İlçe Milli Eğitim Müdürü Daniye İlik, proje ile yüzde 100’ü ev kadını olan ve sosyal güvencesi bulunmayan yoksul durumdaki 25 kadın ve genç kızın, Ekinözü’nün tarihi ve folklorik değerleri ile İçmecelerin yansıtılacağı turistik eşya üretimi yapmak olduğunu söyledi.
Kadınların ve genç kızların, el emeği göz nurunu katarak hediyelik eşyaların üzerine ‘İçmeceler Hatırası’ gibi yazılar yazılacağını belirten İlik, “İlçemizde kadınlarımızın iş gücüne katılım oranı neredeyse sıfırdır. Halkımızın geneli dar gelirli aile grubuna dahil olup, kadınlarımız da bu grup içerisinde tüketici konumundadır. Projemizle bu tüketici durumundaki 25 genç kızımız ve ev kadınımızı üretici konumuna getirilecek ve aile ekonomilerine direkt katkı sağlayacaktır. Ayrıca ilçemizin Türkiye genelinde tanıtımını kupa bardağı, dolap süsü, tişört, şapka, anahtarlık ve kalem gibi eşyalara acı suyun resmi ve ‘İçmeceler Hatırası’ yazılarak mesleki beceri kazandırma amacını taşıyoruz” dedi.
Ekinözü İlçe Milli Eğitim Müdürü Daniye İlik, “Şüphesiz ki farklı kültürlerin buluştuğu İçmelerimizde kadınlarımızın ürettiği ürünler satılacaktır. Zira içmelerde sezonda 15 bin su bardağı tüketilmektedir. 3 İçmece de farklı yerlerde satış reyonu açılacak olup buralarda ürünler hem sergilenecek, hem de satılacaktır. Proje bittikten sonra kadınların bir mesleği olup kendi işyerlerinde çevre ilçelere de hizmet sunup ekonomik gelir elde edeceklerdir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.