1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İlişkiler güçleniyor
İlişkiler güçleniyor

İlişkiler güçleniyor

İlişkiler güçleniyor

A+A-

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ile KSÜ Rektör yardımcıları Kahramanmaraş’ta bir araya geldiler. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (CİU) Rektör Yarımcısı Doç Dr. Ahmet Adalıer ve beraberindekiler Kahramanmaraş’a geldiler. Hasan Kolcuoğlu Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, KSÜ Rektör yardımcısı, Dekanlar ve Kahramanmaraş’ta ki özel Kolejler Kurslar, ve Kök-Dr bir Üyelerine ve daha önce mezun olan öğrencilerine bir iftar yemeği verdi.

Burada Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç Dr. Ahmet Adalıer ve KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr İbrahim Solak , KSÜ tarafından 2015 yılı Ağustos ayı’nda alınan İki üniversite arasında eğitim, öğretim, akademik-bilimsel kültürel alanda işbirliğini daha ileri taşımak için öğretim elemanı ve öğrenci değişimini gerçekleştirmek amacıyla alınan senato kararından sonra yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundular. Bir komisyon kurularak bundan sonra yapılacak çalışmaları öncelik sırasına koyarak hayata geçirmek istedikleri belirttiler. Ayrıca Ekim 2016’da Rektörler düzeyinde ziyaretlerin gerçekleşmesi için çalışmalara başlanacağını açıkladılar.

Gazetemize bir değerlendirmede bulunan KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Solak şunları belirtti; “Maraş şehrinin bütün eğitim camiasından herkes buradaydı. Ben ilk defa burada böyle bir toplantıya katıldım . Çok hoşuma gitti. Misafir olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ de hem kendisini tanıttı, hem de burada arkadaşlara yeni bir yön çizdi üniversite noktasında. Yani sadece Türkiye’deki üniversiteleri değil dışarıda ki Üniversitelerin dağılımı haberdar etmesi noktasında iyi bir toplantı oldu. Buna vesile olan Hem Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne hem de burada ki temsilcisi Abdulhakim Eren Bey’e ve Aydan Hanım’a teşekkür ediyorum. KSÜ son bir yılda dışa açılım konusunda ciddi adımlar atıyor. Geçtiğimiz yıl KSÜ- CİU işbirliği ve dostluk yılı ilan edildi. Sonrasında Bosna Dostluk Yılı ve bundan sonrada yeni adamlar gelecek. KSÜ ile CİU arasında ciddi adımlar atılması için İki Üniversite yetkileri ile komisyon kurup bundan sonra neler yapılabileceği konusunda çalışmalara başlamak istiyoruz. Üniversitemiz Bosna Üniversiteleri ile Bosna Dostluk Yılı yapıldı. Bu anlamda hem üniversitemiz hem, Rektör, hem de yardımcıları bazında Bosna’ya gidildi. Önümüzdeki ay Rektör Bey kendisi gidecek. Ondan sonra ki ayda Bosna’da yapılan bir tarih kongresine ortak olduk. Ağustos sonu ve eylül başında da Ben ve birkaç arkadaşımızla Üniversitemizi temsil edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda da bunların arkası gelecek. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ile de bir araya geleceğiz. Önümüzdeki Ekim ayında Karşılıklı Rektörle düzeyinde ziyaretler olabilir. Bundan sonra ortak çalışmalar, öğretim görevlisi ve öğrenci değişimi için gerekli alt yapı çalışmaları başlayacaktır” dedi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç Dr. Ahmet Adalıer ise iki üniversite işbirliği konusunda şunları belirtti: “İşte görüyorsunuz, KSÜ Rektör Yardımcısı, Dekanlarımız, öğretim üyemiz bir çok kişi de bu gecemize katıldı. Biz inanıyoruz ki biz bu ilişkilerimizi hem akademik olarak, hocalarımızla yapacağımız ortak çalışmalar olabilir. Bunları bu akşam bir kısmını biz konuşma imkanı bulacağız. Bu konularda ilerleyen günlerde belki de Önümüzdeki aylarda karşılıklı Rektör ziyaretleri gerçekleşecek. Arkasında da ortak araştırma merkezlerimizde orak çalışma yapmaları, ortak atölye çalışmalar yapmak, öğrenci değişimi konularında, hem akademik, hem sosyal kültürel alanda bir çok işbirliği yapılacağına inanıyorum. Çünkü gerçek bu akşam burada çok sıcak bir atmosfer var. Üniversiteden gelen misafirlerimizin çok yakın davranmaları bana gerçekten, Rektörlüğümüz adına ümid verdiğini düşünüyorum” dedi.

Adalıer, niçin Kahramanmaraş’a geldikleri konusunda ise şunları belirtti; “ Tabi ki bu ilk ziyaretimiz değil. Uzun yıllardır geliyoruz. Bu günde Kahramanmaraş’taki yetkililerle bir araya gelip, görüşmek konuşmak ve Kıbrıs Üniversitesi hakkında bilgi paylaşımı yapmak amacıyla bir iftar yemeği verdik. Abdulhakim Bey ve Ayda Hanım sağolsunlar bu geceyi Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi adına düzenlediler. Burada gerek Üniversitemizden rektör yardımcıları, Dekanlarımızı ziyaret ettik. Yine Yine Milli Eğitim Müdür Yardımcımız, ilçe Milli eğitim Müdür yardımcılarımız, rehber öğretmenleri, kurumlardan gelen bir çok kişi ile tanışma fırsatı bulduk. Kendilerine Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin olanaklarından ve imkanlarından bahsetme fırsatı bulduğum içinde Üniversitem adına çok memnun oldum. Onlardan gerek Kahramanmaraş’ta gerek bölgenin üniversiteler bakışı hakkında bilgiler aldım. Üniversitemiz hakkındaki bilgiyi onlarla paylaşınca çok iyi pozitif dönüşler aldım. Üniversitem adına çok sevindim. Mezun öğrencilerimiz de burada. Konuklarımız kendileri hakkında bilgiler verdiler. Biz CİU olarak ülkenin bütün illerini gezerek Türkiye’deki öğrencilere üniversitemizi anlatıyoruz. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 1997 yılında kuruldu. 120’nin üzerinde programı ile 89

farklı ülkeden gelen öğrencileri ile 10 fakülte,thumbnail_ksu-ciu3.jpg 7 yüksek okulla ciddi kaliteli bir eğitim veriyor. Bu imkanları burada misafirlerimizle paylaşma imkanı buldum. Uluslararası kimliğimiz öne çıkıyor. Bunun Türkiye’den gelen öğrencilerimize ne tür yararlar içerebileceğini kendileri ile paylaştık. Yine üniversitemizin çift diploma imkanlarından yani 3 yıl üniversitemizden, 1 yıl İngiltere de okuyarak hem Üniversitemizin hem İngiltere University of Sunderland ve University of Wolverhampton Üniversitesinden diploma alabileceklerini, yine bunun yanında çift yandal imkanları olduğunu, böylece ana program yanında yan dal hakkında da sertifika ve program alabilecekleri hakkın da görüştük. Onlarda bunlar duymaktan memnuniyetlerini dile getirdiler. Yine burada çok değerli liselerin kurumlarında gelenler vardı. Onların kendi kurumlarını anlamak benim için önemli idi. Onlara üniversitemizi anlatmak, onlardan tabi ki dönüşler almak tabi ki önemli idi. Bura biz buradaki sistemi, burada ki yapıyı biz ne kadar iyi anlayabilirsek bizimde onlara üniversitemizde ayrıcalıklarını, farklılıklarını anlatmak için bize yön gösteriyor. Güzel bir akşam yemeği idi. Kahramanmaraş’ın en üst düzeydeki kişilerle bir iftar yemeğinde bir araya geldik. Onların bize bu imkanı vermesi kabul etmesi Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörlüğü’nü onurlandırdı. İnşallah bu ve buna benzer toplantıları sene de 2-3 kez yaparak daha iyi analiz etmek onlarla yapılan istişare sonuçlarında , kendimize üniversitemize yön vermek önemlidir diye düşünüyorum Çünkü Türkiye büyük bir coğrafya. Türkiye’de milyonlarca öğrenci sınava giriyor. Dolayısıyla da bunlardan belli bir kısmını K.K.T.C ‘ de görmek. Üniversitemizde görmek. Ben inanıyorum ki Anavatan, Yavruvatan ilişkilerini de de geliştirebilecek, en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Üniversite adaylarına da seslenen Adalıer şöyle konuştu; “ Biliyorsunuz üniversite yaşamı çok önemlidir. Ancak Üniversite süresi çok kısadır. Bir kişinin ortala yaşam süresinin 70’in üzerinde olduğunu düşünürsek, Üniversite zamanı çok küçük bir aman dilimidir. Dolaysıyla seçecekleri bölümü rehber hocaları ile birlikte çok iyi analiz etmeleri gerekiyor. Bir öğrenci sevdiği istediği bölümü değil de, faklı bir bölümü seçecek olursa Üniversitelerde bu öğrencilerin mutsuz olduğunu görüyoruz. Ders çalışamaya isteksiz olduğunu görüyoruz. Programlarını okurken daha başarısız olduğunu görüyoruz. Oy saki bilinçli seçim yapan öğrencilerin ise aksine başarılı olduklarını ve sosyal hayatta daha mutlu olduklarını görüyoruz. Sadece öğrencilere değil ailelerle de bir şeyler söylemek istiyorum. Ailelerde çocuklarını ve rehber hocalarını dinleyip, Üniversite adayı öğrencilerimizin kendi isteklerini ailelerin dinleyip değer verip ayrıca rehberler de görüşerek çocukları için en iyisini seçmeye yardımcı olmaları gerekiyor. Ben inanıyorum ki öğrenciler, rehber, öğretmenler ve aile desteğini alarak seçimlerini yaparlarsa istedikleri programlara gidebileceklerdir. Bu kişiler istedikleri fakülteden mezun olduklarında da hayatta çok başarılı olacaklardır” dedi.

thumbnail_ksu-ciu7.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.