1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. BÜYÜKŞEHİR’DEN OTİZM GÜNÜ ETKİNLİĞİ
BÜYÜKŞEHİR’DEN OTİZM GÜNÜ ETKİNLİĞİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN OTİZM GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Dünya Otizm günü dolayısıyla düzenlediği konferansta Otizm’i masaya yatırdı.

A+A-

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Dünya Otizm günü dolayısıyla düzenlediği konferansta Otizm’i masaya yatırdı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta KSÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Altun ile Özel Eğitim Uzmanı Mehmet Küçükgöz, Otizmi anlatarak aileleri bilgilendiler.

Konferansın açılış konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam, Otizmin farkında olduklarını ve bundan dolayı da farkındalık yaratmak amacıyla böyle bir konferansı düzenlediklerini söyledi.

Şube Müdürü Akşam yaptığı konuşmasında; “Ülkemizde otizmli bireylerin sayısında son dönemlerde artış olduğu görülmektedir. Eğitim otizmin en önemli yoludur. Erken tanı ve özel eğitimle otizmli çocukalr hayatlarında büyük fark oluşturmak, sağlıklı gelişim gösteren akranlarıyla birlikte aynı eğitimi alması mümkündür.

Bu bağlamda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak otizmin farkındayız ve onların yanındayız diyor, konferansta bizleri bilgilendirecek hocalarımıza şimdiden teşekkür ediyor ve hepinize hoş geldiniz” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından konferansta sunum yapacak hocaları kısa özgeçmişlerinin okunmasının ardından ilk olarak kürsüye KSÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Altun geldi.

Yrd. Doç. Dr. Altun Otizmin çocuklardaki belirtilerinden, görülme sıklıklarından, erken teşhis gibi konulara değinerek katılımcıları bilgilendirdi.

Daha sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kısa bir otizm filmi gösterildi ve arkasından Özel Eğitim Uzmanı Mehmet Küçükgöz kürsüye geldi.

Otizmin belli başlı bir tedavi yönteminin bulunmadığına dikkat çeken Küçükgöz, otizmin ancak eğitimle düzeltilebildiğine vurgu yaptı.

Küresel açıdan otizmi ele alan Küçükgöz dünya genelinde otizmin durumunu gözler önüne sererek otizmli çocukların değişik eğitim programlarına aileleri ile birlikte katılmaları gerektiği üzerinde durdu.

Daha sonra otizmli bir çocuğunu aldıkları eğitimler sayesinde düzeldiğini ifade eden anne Gül Çimen konuşarak otizmli çocuğu olan bir annenin durumunu dile getirdi ve neler yapılması gerektiğini söyledi.

Konferansın sonunda KSÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çelik ve Engelliler Şube Müdürü Mehmeh Fatih Akşam, sundukları konferanstan dolayı Altun ve Küçükgöz’e birer çiçek takdim ettiler.

Konferansa Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener, KSÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çelik, Pazarcık Kaymakamlığı Yazıişleri Müdürü Abdurrahman Akbaba, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam ile aileler katıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.