1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 7. ULUSAL ANALİTİK KİMYA KONGRESİ BAŞLADI
7. ULUSAL ANALİTİK KİMYA KONGRESİ BAŞLADI

7. ULUSAL ANALİTİK KİMYA KONGRESİ BAŞLADI

KAHRAMANMARAŞ’TA DÜZENLENEN KONGRENİN İLK OTURUMUNA KONUŞMACI OLARAK KATILAN ANKARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. SİBEL ÖZKAN, İLAÇ ANALİZİNİN ÖNEMİNİ ANLATTI

A+A-

    Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü tarafından 1-5 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘7. Ulusal Analitik Kimya Kongresi’ ilk oturumu bugün başladı. 
KSÜ Avşar Yerleşkesi Cahit Zarifoğlu Konferans salonunda düzenlenen kimya kongresi, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Ardından Kongre Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Gölcü tarafından hem Türkçe hem İngilizce olan açılış konuşmasıyla devam etti.
7. Ulusal Analitik Kimya Kongresi'nin ilk oturumuna konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Özkan, ilaç analizinin önemini hakkında açıklamalarda bulundu.
Özkan, “Hastalıkların tedavi edilmesinde ilacın önemine vurgu yaparak şunları söyledi: 
"İlaç analizi, analitik kimyada ayrı bir öneme sahiptir. Bu konuya özellikle vurgu yapmak istedim. Çünkü günümüzde ilaç analizi çok çalışılan bir konu. Bildiğiniz gibi ilaç, insanlarda hastalıklardan korunma, tanı, tedavi veya bir fonksiyonun düzeltilmesi ya da insan yararına değiştirilmesi için kullanılan genellikle bir veya birden fazla etken maddenin yardımcı maddelerle birlikte formüle edilmesiyle elde edilen dozaj şeklidir. İlaç, hastalıkların tedavi edilmesinde en önemli unsurdur. İlacın ihtiyaç duyulduğunda tüketimden vazgeçilemeyecek ve yerine başka bir ürün konulamayacak bir özelliği vardır. Bu nedenle analizinin de çok özenle yapılması ve ehil kişilerin elinde olması gerekir. Ama akademik kariyerde artık sizler de sanıyorum hissediyorsunuz bunu. Sadece ilaç analiziyle elde edilen verilerin yayına dönüştürülmesinin sıkıntısını yaşıyoruz. Zaten artık analitik kimya bir analizin yayınlanmasından ibaret değil.” 
Yerli-yabancı çeşitli üniversiteden öğretim üyelerinin katıldığı 7. Ulusal Analitik Kimya Kongresi ilk torumu, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket verilmesiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.