1. Haberler

  2. YENİ TÜRK TİCARET KANUNU VE DEĞİŞİKLER SEMİNERİ
YENİ TÜRK TİCARET KANUNU VE DEĞİŞİKLER SEMİNERİ

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU VE DEĞİŞİKLER SEMİNERİ

KALİDA-SMMM Odası İş Birliği ile yapılan “Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Değişikler” konulu bilgilendirme seminerine KALİDA üyeleri ve SMMM Odasına kayıtlı mali müşavirler katıldı.

A+A-

Programın açış konuşmasını yapan SMMM Odası Başkanı Arif Şen, işadamları ve mali müşavirlerin yeni değişiklikler hakkında bilgilendirilmeleri için birçok seminer düzenlediklerini belirtti. Seminerin KALİDA ve oda üyelerine faydalı olacağının altını çizen Başkan Arif Şen, “Türkiye’de birçok seminerler yapıldı. İşletme sahipleri değişiklere süratle ayak uydurmalı. Sanayileşen bir Kahramanmaraş’ın bu bilgilere daha çok ihtiyacı var. Odamızın en büyük hedeflerinden biri de işletmelerin bilgilenme ihtiyaçlarına yardımcı olmaktır.”dedi. 6335  sayılı kanun değişikliği sonrası Yeni TTK düzenlemelerini özet olarak verileceğini söyleyen Başkan Arif Şen, “Yeni TTK 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bundan sonra yayınlanacak tüzük, yönetmelik ve tebliğlerle uygulamalar belirginleşecektir. Biz de mevzuatı sürekli takip edeceğiz.” dedi.

Programda sunum yapan KSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu da 1 Temmuz’dan beri yürürlükte olan değişikliklerin neler olduğunu ve yapılacak hazırlıkların önemini anlattı. Bilgilendirme sunumunun ardından soruları cevaplayan Doç. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, yeni TTK ve Bağımsız Denetim konularında güncel bilgileri istendiğinde her zaman aktarabileceklerini söyledi. Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Değişiklere vurgu yapan Doç. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, “İşletmelerimizin uluslararası piyasalara daha rahat entegre olabilmeleri, şeffaflaşabilmeleri ve kurumsal bir yapıda faaliyetlerini yürütebilmeleri için uzun bir hazırlık dönemi sonrası 14 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu (yeni TTK) finansal raporlama ve bağımsız denetim alanında devrim niteliğinde düzenlemeler getirmekteydi. Ancak, 6335 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle finansal raporlama ve bağımsız denetim alanında yeni TTK önemli düzenlemeler yapılmıştır. Ülkemizdeki işletmelerin yaklaşık %99,2′ sini oluşturan KOBİ’ler bağımsız denetime tabi iken (anonim şirket bazında yaklaşık 90.000 şirket bu kapsamdaydı), 6335 sayılı yasa ile bağımsız denetime tabi olacak şirketlerin Bakanlar Kurulunca belirlenmesi yönünde bir düzenleme değişikliği yapılmıştır.” dedi.

KALİDA Genel Sekreteri Mahir Keçe de, Üniversite, Odalar ve STK’ların birlikte hareket etmelerinin ve işbirliği yapmaların şehrin gelişmesi ve vizyonu adına önemli olduğunu belirtti. Kalkınmanın olması için kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon ve işbirliği olması gerektiğini vurgulayan Keçe, “ Sivil Toplum Kuruluşlarının hareket alanın genişliği ve organize olmadaki avantajları bilimsel düşünce ve çalışmalarla buluşturulmalı ki ilerleme sürdürülebilir olsun.”dedi. Konuşmacılara plaket verilmesiyle program sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.