1. Haberler

  2. ÜYELERİN TAMAMININ DESTEĞİNİ ALAN ADNAN TOPRAK YENİDEN BAŞKAN
ÜYELERİN TAMAMININ DESTEĞİNİ ALAN ADNAN TOPRAK YENİDEN BAŞKAN

ÜYELERİN TAMAMININ DESTEĞİNİ ALAN ADNAN TOPRAK YENİDEN BAŞKAN

TÜMSİAD Kahramanmaraş Şubesi olağan genel kurulu 07/01/2013 tarihinde dernek merkezinde gerçekleştirildi Genel kurul öncesi TÜMSİAD Eğitim Ar-Ge biriminin üyelere gerçekleştirdiği anket neticesinde üyelerin tamamı Adnan Toprak ve ekibine tam destek verd

A+A-

Yoklama ve açılış

Tüm şehitlerimizin anısına saygı duruşu ve istiklal marşı

Divan teşekkülü

Faaliyet raporu

Tüm sanayici ve iş adamları Derneği Kahramanmaraş şubesi yönetim kurulu başkanı Adnan TOPRAK yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada şöyle konuştu; ‘’Üyelerimiz arasında yapılan anketlerde üyelerimizin bana ve ekibime verdikleri destekten ve göstermiş oldukları teveccühten dolayı teşekkür ederim. Biz göreve geldiğimiz 16.07.2007 tarihinden bu yana azimle çalışmış ve bu günlere gelmiş bulunmaktayız.Bizler yıllardan bu yana   Kahramanmaraş’da ticaretin içerisindeyiz , sosyal ve ekonomik problemlerin neler olduğunu  çok iyi biliyoruz.Çözümü noktasında özellikle üniversitemizin de vereceği  destekle, gerek sivil toplum kuruluşları ve gerekse siyasetçi ve bürokratlarla istişareler yaparak, istihdama yönelik projelerin gerçekleşmesi için mesai harcamaya devam edeceğiz.

TÜMSİAD Kahramanmaraş Şubesi olarak yoğun bir yılı geride bıraktık 2013 yılına üyelerimiz den aldığımız tam destek ve güçle girmiş bulunmaktayız.Türkiye Cumhuriyetinin 2023 vizyonuna  ve hükümetin belirlemiş olduğu 500 milyar dolar ihracat hedefine katkı sağlamak adına 2013 yılı içerisinde  yoğun bir yurt dışı programı hazırladık.Şube olarak 2013 yılıının ilk altı ayında dört farklı ülkeye seyahatler düzenleyeceğiz.

 

Genel Kurul sonrası 2012 Türkiye değerlendirmesi aldığımız Adnan Toprak şunları söyledi’’İşsizlik  bugün özellikle gelişmiş ekonomilerde önemli bir sorun olarak çözüm bulmayı beklerken Türkiye'de yüzde 8'leri görmesinin sevindirici olduğunu ifade ederek, 2012'de yüzde 8 ile 8.5 bandı arasında olan işsizliğin, beklentilerini karşılayacağını, 2013'de ise daha da düşeceği konusunda umutlu olduklarını söyledi. Toprak , Türkiye'nin kredi notunun artmasının, gelecek yatırımlarla beraber istihdamı da olumlu etkileyeceğini bildirdi. Daralan dünya ekonomisine rağmen yaptığı ılımlı iniş ile büyüme kaydeden Türkiye'nin geçen yıl da örnek ülke olduğunu, Türkiye'nin, bütün gözlerin üzerinde olduğu bir dönemde yumuşak inişi başardığını ifade eden Toprak , TÜMSİAD olarak, 2012'de büyüme hızının yüzde 3.5 civarında olacağını düşündüklerini, önümüzdeki yıl, yine 2012'deki gibi ekonominin ılımlı bir büyüme göstereceğini, ancak OVP'de belirtilen yüzde 4 öngörüsünün üstünde olacağı kanaatini taşıdıklarını kaydetti.

2023'deki 500 milyar dolarlık hedef düşünüldüğünde 2012'nin ihracatçılar açısından çok başarılı geçmediğini, yılın 11 ayındaki 139.4 milyar dolarlık rakamın 2023 hedefi için yeterli gözükmediğini savunan Toprak , ihracat artışı konusunda özellikle fiyat istikrarının şart olduğunu, bankaların bu konuda ihracatçıya desteğinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Özellikle kredi konusunda, üretim yapan ve ürettiğini ihraç edecek olan KOBİ'lerin fonlara ulaşmada sıkıntı yaşadıkları şikayetinin hep gündemde olduğuna işaret eden Toprak , faiz dışı yapılan masraflarda da henüz istenilen noktaya gelinmediğini savundu. Sanayi, turizm ve döviz getiren diğer hizmet sektörlerinde yeni stratejilerin geliştirilmesi, ihracatı artırmaya yönelik yapılan reform ve yatırımlar, Ar-Ge ve inovasyona yapılan yatırımların uzun vadede cari açığı düşüreceğine inandıklarını dile getiren Toprak , OVP'de açıklanan 58.7 milyar dolarlık 2012 cari açık rakamını makul bulduklarını, önümüzdeki yıl da düşme eğiliminde olacağına inandıklarını ifade etti.

Enflasyon 2013'de yüzde 5'in altına inecek

Adnan Toprak , TÜMSİAD olarak, enflasyonun 2012 sonunda yüzde 7, önümüzdeki yıl ise yüzde 5'in altına ineceğini düşündüklerini bildirdi. Özellikle Güney Doğu Anadolu ve diğer birçok bölgede yatırımcıya ciddi avantajlar sağlayan teşvikler, son dönemde gelen kredi notu artışı, ekonomik ve siyasi alanda gerçekleştirilen reformların (TTK gibi) Türkiye'ye gelen yatırımlarda artış sağlayacağını kaydeden Toprak , bu artışın istihdam ve üretimi de olumlu yönde etkileyeceğini vurguladı. Türkiye'nin ekonomik anlamda başarıları tek vücut olarak yakaladığını belirten Toprak , şunları kaydetti:
"Birlik içerisinde devlet, hükümet, siyasetçi, işadamı, akademisyen, herkesin gelen başarılarda emeği var. Birlik, beraberlik, paylaşma, adalet, hak, hukuk gibi kavramların iyi anlaşıldığı her ortamda ekonomik, siyasi, sosyal her anlamda başarı yakalanır. Biz 2013 Türkiyesi'nden de çok umutluyuz, 2023 Türkiyesi'nden de  şu an ülkemizde bir istikrar söz konusu. İşadamları olarak doğru yönetim ve istikrardan yanayız. "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.