1. HABERLER

  2. URMU DUTU ÜRETİM VE DEĞERLENDIRME MERKEZI OLUYORUZ
URMU DUTU ÜRETİM VE DEĞERLENDIRME MERKEZI OLUYORUZ

URMU DUTU ÜRETİM VE DEĞERLENDIRME MERKEZI OLUYORUZ

K.S.Ü.Ziraat Fakültesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan çalışmada ilin urmu dutunda üretim ve değerlendirme merkezi olması hedefleniyor.

A+A-

K.S.Ü. Üniversite Sanayi Kamu İşbirliği Merkezi (ÜSKİM), doku kültürü laboratuarında çoğaltılan urmu dutu fidanlarından, modern meyve bahçesi oluşturmak ve çiftçilere örnek olmak amacı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve K.S.Ü. Ziraat Fakültesi işbirliğinde, Fatih kasabasındaki demonstrasyon parseline fidan dikimleri gerçekleştirildi.

 Konu ile ilğili açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, " Coğrafi ve iklim avantajı bulunan ilimizi urmu dutu üretim ve değerlendirme merkezi yapma hedefindeyiz, bu kapsamda Üniversitemizle güzel bir işbirliği ortamı oluşturduk ve demostrasyon parselinde fidan dikimlerini hep beraber gerçekleştirdik" diyerek  urmu dutunun çiftçi için ciddi bir ekonomik getirisinin olacağına inandığını , bu konudaki ilk adımı attıklarını ve üniversitenin katkılarıyla bunun daha da gelişeceğine inandığını söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas ise Kahramanmaraş'ın ekolojik olarak urmu dutu yetiştiriciliğine uygun olduğunu ifade ederek  urmu dutunu doku kültüründe klonlayıp mikro çoğaltmayla fidan ürettiklerini  söyleyerek " Urmu dutu son yılların en gözde üzümsü meyvelerinden birisidir, TÜİK 2012 yılı rakamlarına göre Türkiye’de 2.8 milyon dut ağacı bulunmakta, 19,000 dekarda yılda yaklaşık 77 bin ton dut üretilmektedir. Üretimin %95’ini beyaz dut, %5’ini ise kırmızı ve siyah dutlar oluşturmaktadır. Ayrıca, kırmızı ve siyah dutlar içerisinde urmu dutunun payı da düşüktür. Oysa öneminin anlaşılmış olması nedeniyle urmu dutuna olan talep yüksektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile yaptığımız işbirliği bu anlamda büyük önem taşıyor. Ülkemizde doku kültürüyle çoğaltılmış fidanlarla ilk kapama urmu dutu bahçesi kurulacak. Bilimsel çalışmayı çiftçi bazında pratiğe aktarıyoruz. Bu bahçenin bu alana yatırım yapacak girişimcilere de örnek olacağını düşünüyoruz" dedi.

KSÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı da normal yöntemlerle 2-3 yılda üretilen urmu dutu fidanının üniversitedeki laboratuarda doku kültürüyle 3 ay gibi kısa bir sürede ürettiklerini vurgulayarak, üreticilerden bu alana yatırım yapmalarını beklediklerini ve kendilerinin de her türlü yardıma hazır olduklarını kaydetti.

 Urmu dutu ağacı, yaprağı ve kerestesiyle çok farklı kullanım alanlarına sahiptir. Meyveleri yüksek oranda antioksidan, fenolik madde ve flavonoid gibi sekonder metabolitleri içerir. Urmu dutunun potansiyeli yüksek kullanım alanlarından birisi de gıda sanayi dir. Maraş dondurması gibi bir çok yiyecek ve içecekte yapay katkı maddelerine alternatif olarak doğal renk ve doğal aroma maddesi olarak kullanılmaktadır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.