1. Haberler

  2. TÜMOSAN AR-GE İTÜ ARI TEKNOKENT’TE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK
TÜMOSAN AR-GE İTÜ ARI TEKNOKENT’TE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK

TÜMOSAN AR-GE İTÜ ARI TEKNOKENT’TE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK

Traktör ve dizel motor üretiminde 38 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin en önde gelen üreticileri arasında yer alan TÜMOSAN, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi. 2004 yılından bu yana TÜMOSAN’ın İstanbul ve Konya’daki merkezlerinde TÜBİTAK’ın desteği ve İTÜ’n

A+A-
   Konuyla ilgili açıklama yapan TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş ÖĞÜN,  “ulusaldan evrensele bir marka yaratmak” vizyonuyla çıktıkları yolda gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmaları ile özgün teknoloji oluşturma yolunda çok önemli aşamalar kaydettiklerini belirtti. TÜMOSAN’ı yurt içi kaynakları kullanarak ve özgün bir tasarımla geleceğe hazırlamak istediklerini belirten Genel Müdür, bu amaç için Ar-Ge yatırımlarına büyük önem verdiklerini söyledi. TÜMOSAN Ar-Ge merkezinin Türkiye’nin otomotiv alanında teknokent kapsamında faaliyet gösteren ilk ve tek uygulama olduğunu vurgulayan Genel Müdür bu çalışmaların ülkemizdeki otomotiv sanayinde önemli bir aşama olduğunu belirtti.

 

TÜMOSAN’ın Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Ülkemizi bir üretim üssü olduğu kadar, aynı zaman da  bir teknoloji, bir Ar-Ge üssü haline getirme” amacına da hizmet etmektedir.

 

TÜMOSAN AR-GE MERKEZİ ÇALIŞMALARI HAKKINDA

 

Üniversitelerle etkileşim içerisinde teknik donanımı yüksek yeni nesillerin yetişmesine olanak sağlayacak olan Ar-Ge merkezinde 37 mühendis ve 4 teknisyen görev yapmakta olup, önümüzde dönemde bu sayının daha da arttırılması hedeflenmektedir.

 

İTÜ Teknokent’te ki TÜMOSAN Ar-Ge merkezinde; dizel motor, transmisyon, traktör ve tarım makinalarının tüm mühendislik ve  tasarım çalışmaları sürdürülmektedir. Tasarım çalışmaları yanında prototip ve test çalışmaları ile analiz çalışmaları da bu merkez kontrolünde İSTANBUL ve KONYA’da bulunan tesislerde  gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

TÜMOSAN HAKKINDA

TÜMOSAN, 1975 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk dizel motor üreticidir.

Yıllık 45.000 adet traktör ve 75.000 adet dizel motor üretim kapasitesi bulunan şirketin  50 -105 HP aralığında 3 ve 4 silindirli  motorları ile yine aynı güç kategorisinde tarla ve bağ-bahçe, 2WD – 4WD çekiş özellikli, kabinli ve tenteli olmak üzere 10 seride 170 farklı model traktörü bulunmaktadır. TÜMOSAN, Temmuz 2013’ten itibaren başlangıçta 115 HP olmak üzere 115-125-135 HP büyük güç segmentindeki traktörleri piyasaya arz etmeye hazırlanmaktadır.

TÜMOSAN kendi traktörü üzerinde kendi motorunu kullanan ve Avrupa Birliği normlarına başarı ile uyum sağlayan sayılı üreticilerden biridir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.