1. HABERLER

  2. TSE KAHRAMANMARAŞ İL MÜDÜRÜ BEKİR SARICA’NIN 14 EKİM DÜNYA STANDARDLAR GÜNÜ MESAJI
TSE KAHRAMANMARAŞ İL MÜDÜRÜ BEKİR SARICA’NIN 14 EKİM DÜNYA STANDARDLAR GÜNÜ MESAJI

TSE KAHRAMANMARAŞ İL MÜDÜRÜ BEKİR SARICA’NIN 14 EKİM DÜNYA STANDARDLAR GÜNÜ MESAJI

14 Ekim 1970’ten bu yana 42 yıldır tüm dünyada kutlanmakta olan “Dünya Standardlar Günü” , dönemin Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) Başkanı Faruk SÜNTER’in teklifi ile kabul edilmiş, standardizasyonun fa

A+A-

Dünya Standardlar Günü’nün bu yıl ki ana teması ise Daha Az Atık, Daha İyi Sonuç- Standardlar Sayesinde Verimlilik Artar şeklinde belirlenmiştir.

Standardlar, günümüzün üretim ve tüketim döngüsü içindeki en önemli faaliyetlerinin başında yer almaktadır. Hızlı teknolojik gelişmelerle birlikte adeta küresel bir köy haline gelen dünyamızda mal ve hizmet üretiminde ortak bir dil oluşturmak, standardlar sayesinde mümkün olmaktadır. Uluslararası standardlar, tüm dünyadaki üreticiler ile tüketiciler arasında bir tercüman vazifesi görmektedir. Bizim ülke olarak üretim ve tüketim ihtiyaçlarımıza uygun bir şekilde dünya ticaretinin rekabetçi ortamında bu standardların oluşmasına azami derecede katkı sağlamamız gerekmektedir.

Uluslararası standardların % 70’i Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu (ISO), Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından hazırlanmıştır. Türkiye’nin ihracatının yaklaşık yüzde 50’sinin yapıldığı Avrupa Bölgesinin standardizasyon kuruluşları ise CEN, CENELEC ve ETSI’dir.

Türk Standardları Enstitüsü, ISO, IEC, CEN ve CENELEC’in ülkemizdeki tek temsilcisi konumundadır. Enstitü’nün  ISO’ya üyeliği 1955, IEC’ye üyeliği ise 1956 yılından bu yana devam etmektedir. Avrupa Standardizasyon Kuruluşları CEN ve CENELEC’e ise 1991 yılından beri bağlı üye statüsünde olan TSE, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tam üyelik hakkını elde etmiştir.

Türk Standardları Enstitüsü, ülkemizde standard hazırlama, deney ve laboratuvar, belgelendirme, gözetim ve muayene, metroloji ve kalibrasyon alanlarında 58 yıldır sanayicilerimize başarıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Enstitü, bu vazifelerini yerine getirirken, üyesi olduğu standard kuruluşları ile paralel hareket etmekte, Türkiye’de üretilen mal ve hizmetlerin uluslararası standardlara sahip olmasının altyapısını sağlamaktadır.

Tüketicilerin, sivil toplum örgütlerinin, kamu ve özel sektörün ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda standardlar hazırlayarak, ülkemizde dünya standartlarında mal ve hizmet üretiminin anahtarı işlevi gören TSE, tüm paydaşlarını Enstitü rehberliğinde bu çalışmalara katılmaya davet etmektedir.

Yukarda belirtilen hizmetleri ile sanayicimize dünya ile uyumu yakalayarak rekabet gücü kazandıran TSE’nin ülkemizde dünya standardlarının izlenerek kalite bilincinin yükseltilmesi, kuruluşların kaliteye ve teknolojik yeniliklere açık üretim politikalarına özendirilmesi yönünde değerli katkılarının devam edeceği inancıyla Dünya Standardlar Günü’nü kutluyorum.

 

                                                                                           Bekir SARICA

TSE Kahramanmaraş İl Müdürü

 

                                                                                       14 EKİM 2012

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.