1. Haberler

  2. TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ KONFERANSI
TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ KONFERANSI

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ KONFERANSI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Başmüfettişi Faruk Şahin, “Dünyanın en iyi 10 ekonomisi arasında yer almamız için kadın iş gücünün mutlaka geliştirilmesi lazım.” dedi.

A+A-

Şahin, Kahramanmaraş Ramada Otel’de düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Bölgesel Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2023 ekonomi hedefleri içerisinde kadın insan kaynaklarının ve istihdamının önemli olduğunu belirtti. İş piyasanın erkek istihdamına doyduğunu ifade eden Şahin, kadınların da iş hayatına girmesi gerektiğini vurguladı. Şahin, şöyle konuştu:
“Türkiye’de istihdam açısından baktığımızda bir problem görünmüyor. Avrupa Birliği ülkeleri ile hemen hemen aynı oranda iş gücüne katılım oranı var. Fakat diğer cephe olan kadın istihdamını baktığımız da, OECD ülkeleri içinde en düşük yerde biz varız. Son açıklanan Temmuz ayı rakamlarına göre 15 yaşının üzerinde 27 milyon kadın iş gücümüz var. Bunların yüzde 30’u çalışma hayatına katılabiliyorlar. Bu bizim iş gücü piyasasını hepsini aşağıya çekiyor. Erkeklerde yüzde 75 oranında bir katılım var ama kadınlara baktığımızda bu rakam yüzde 50’lilere düşüyor. Sürdürebilir ekonomiyi devam ettirebilmeniz için erkek iş gücünün yanında kadınların da yer alması gerek.”
Daha sonra İşgücü Piyasası Analizi Kilit Uzmanı Hayati Körpe’de Türkiye’de ve bölgede kadın istihdamının mevcut durumu hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.