TKDK’NIN 2013 YILI HEDEFİ KAHRAMANMARAŞ’LI YATIRIMCIYA 15 MİLYON TL HİBE ÖDEMEK

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü 2013 yılı içerisinde Kahramanmaraşlı yatırımcıya 15 Milyon TL hibe ödeme hedefiyle ilk olarak danışman firmalarla bir araya geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
TKDK’NIN 2013 YILI HEDEFİ KAHRAMANMARAŞ’LI YATIRIMCIYA 15 MİLYON TL HİBE ÖDEMEK

               Kahramanmaraş İl merkezi ile ilçelerden ve çevre illerden gelen danışman Firmaların katıldığı toplantıda İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU ve uzmanlar tarafından AB standartlarında proje hazırlığı konusunda dikkat edilecek hususlar ele alındı, önemli bilgiler verildi.

                  İl Koordinatörlüğü olarak danışman firmalarla daha önce 10 kez bir araya geldiklerini ve onları her fırsatta bilgilendirdiklerini belirten Dr. Ömer Süha USLU; AB Fonlarının Kahramanmaraşlı yatırımcıya ulaştırılabilmesi adına İlimizde proje alt yapısının güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ve bu konuda danışman firmaların önemli bir misyonu olduğunu ifade etti.

Tek Şart Doğru Hazırlanmış Bir Proje ile Başvuru Yapmak

            USLU, TKDK tarafından 2013 yılı içerisinde hibe olarak dağıtılması hedeflenen toplam 170 Milyon AVRO’luk fon miktarından olabildiğince fazla istifade etmek istediklerini bunun için Kahramanmaraşlı yatırımcıların önünde hiçbir engel bulunmadığını, söz konusu hibeden faydalanabilmenin tek şartının  doğru hazırlanmış bir proje ile başvuru yapmak olduğunu vurguladı.

Danışman Firmanın İşi AB Standartlarında Yatırım Projesi Hazırlamak

                 İyi bir danışman firma rehberliğinde yatırımcıların rahatlıkla proje hazırlayıp destek için başvuruda bulunabilecekleri belirtilirken toplantıya katılan ve TKDK’ya proje hazırlama konusunda tecrübeli danışman firmalardan oluşan listenin isteyen her yatırımcıya ulaştırılacağı bildirildi.

Yatırımcıya % 65’e Varan Oranlarda Hibe Veren Başka Bir Kurum Yok

               10 ayrı yatırım alanında; projelendirme masrafları dahil olmak üzere inşaat işleri ve makine ekipman alımı harcamaları üzerinden; % 50 ile % 65 oranında karşılıksız nakit para desteği anlamına gelen böyle bir hibeyi veren başka  bir kurum bulunmadığına dikkat çekilirken Kahramanmaraş’ın yüksek potansiyeline kıyasla başvuru sayısının daha fazla olması gerektiği ifade edildi.

4,5 Milyon TL Tutarında Hibe Desteği Yatırımcının Cebinde

              2012 yılında gerçekleştirilen 4,5 milyon TL tutarında hibe ödemesi ile Kahramanmaraş’ın Türkiye genelinde fon kullanımı ve hibe dağıtımı açısından 4. sırada yer aldığını ifade eden İl Koordinatörü USLU; dağıtılan toplam hibenin %10’u Kahramanmaraşlı yatırımcılara ödenmiştir. Yapılmış bu ödemelerin, yatırımcıları cesaretlendireceğini ve 2013 yılı içerisinde daha fazla sayıda başvuru beklediklerini açıkladı.

İsteyen Gelip Bilgi Alabilir

                Destek verilen her türlü yatırım alanında; proje sunmayı tasarlayan girişimcileri bilgi almak üzere İl Koordinatörlüğüne davet eden USLU; merak edilen tüm hususlara dair bire bir görüşmelerle yatırımcıların uzmanlar tarafından aydınlatılacağı sözünü verdi.          

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.